„Pracovník, který byl panu Novákovi přidělen jako klíčový, ho pravidelně v nemocnici navštěvoval. S jeho souhlasem se rovněž zkontaktoval s jeho rodinou a připravoval ho na návrat z hospitalizace, ke kterému by mělo dojít v těchto dnech,“ prozradil Libor Hejl, vedoucí sociální pracovník CDZ ESET v Praze 10.

Díky službám CDZ bude bývalého podnikatele doma navštěvovat minimálně jednou týdně klíčový pracovník. V centru mu také nabídli možnost docházet do denního stacionáře nebo individuální schůzky s týmovým psychologem.

Ve středu 28. října 2020 se na náměstí Republiky v centru Prahy konala demonstrace proti vládním opatřením kvůli infekční nemoci covid-19.
Opatření ničí naši psychiku a svobodu, zaznělo na „proticovidovém“ shromáždění

„Centra duševního zdraví disponují terénní službou sociálních pracovníků a psychiatrických sester, takže lidé s duševním onemocněním mohli být i během šíření nemoci covid-19 navštěvováni ve vlastním prostředí,“ popsal Hejl.

Černé myšlenky

V CDZ je v současnosti léčeno 460 Pražanů. „Naším záměrem je do budoucna pokrýt touto službou celé hlavní město,“ sdělil Pražskému deníku Kryštof Berka z ministerstva zdravotnictví.

A doplnil, že se od jara na CDZ obracejí i klienti, kteří do té doby nikdy neměli psychiatrické onemocnění. „Kvůli koronaviru však začali trpět například úzkostí či obavami z budoucího vývoje. Na centra se také ve velkém začali obracet ambulantní psychiatři, kteří hlásili u mnohých pacientů zhoršení.“

Podle psychiatra Miroslava Pastuchy, který pracuje pro CDZ Praha 8 a CDZ Praha 9, byli během jarního „lockdownu“ nejzranitelnější ti, kteří jsou náchylní k úzkostem a depresím.

Městská nemocnice následné péče. Radní Milena Johnová.
Pomoc zranitelným má jinou tvář než na jaře

„Paradoxně naopak u některých lidí, kteří se léčí se schizofrenií, se nouzový stav nepodepsal tak výrazně. Vysvětluji si to tím, že tito lidé v rámci svého obávaného prožívání reality zažívají podobné emoce a napadají je podobné myšlenky, jako teď začaly napadat i mnohé z nás, relativně zdravé osoby,“ vysvětluje Pastucha.

Podle něj měla také celá populace během nouzového stavu možnost zažít, jaké to je, když je člověk s psychózou zavřený.

Izolací k duševní nemoci

Podle psychologa Petra Hudličky z organizace Fokus Praha je to právě izolace, která může být jedním ze zdrojů rozvoje nemoci: „Na mnoho lidí dopadá úzkost, strach o sebe či blízké.“

Další podle něj mohou oslovovat různé konspirační teorie. „Navíc vládní opatření bývají občas rozporuplná, těžko srozumitelná pro každého z nás, činnost úřadů je omezená. To vše přináší zvýšené nároky na komunikaci. Přesto se nám dařilo na jaře a i nyní na podzim zamezovat plošnému zhoršování psychického stavu lidí s duševním onemocněním,“ říká Hudlička.

Pracovníci všech CDZ i během druhé koronavirové vlny podporují klienty v terénu. Chodí k nim do domácností, doprovází je k lékaři či na úřady.

„Hlavní rozdíl mezi jarem a podzimem tvoří poučení z jara, ale i lepší dostupnost ochranných prostředků,“ myslí si Jan Sobotka, sociální pracovník Fokusu Praha.

Na jaře byla navíc v zásadě zastavena spolupráce s lůžkovými zdravotnickými subjekty, protože byly zavřené. „V dnešní situaci i přes personální krizi v nemocnicích není spolupráce na předávání klientů z nemocnice do komunitních, terénních a ambulantních služeb přerušena,“ uzavírá.

Ilustrační foto
Pandemie i obavy o staré lidi. Pražská linka důvěry čelí náporu hovorů