V Praze, kde je 109 z 298 pozitivních případů na koronavirus, testují nemocné kromě Bulovky také Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, Thomayerova nemocnice v Krči a Fakultní nemocnice Motol. V provozu jsou většinou do 1500. Do domácností jezdí dvě odběrové sanitky.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

"V první jezdí zaměstnanci zdravotnické záchranné služby se zdravotníkem z Bulovky. Druhou řídí zaměstnanec městské policie a odběry provádějí studenti 2. lékařské fakulty, kteří byli proškoleni ve Fakultní nemocnici v Motole," řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy Jana Poštová.

Odběrové místo v Nemocnici na Bulovce je umístěno mezi pavilony 7 a 8. "Na odběrovém místě se denně provede přes sto odběrů z nosohltanu, jeden odběr trvá přiběližně pět minut," uvedla mluvčí Krautová.

Odběry jsou na ambulanci i ve stanu

Ve Fakultní nemocnici v Motole se vzorky odebírají na ambulanci Infekčního oddělení interní kliniky, v Ústřední vojenské nemocnici je postavený stan na volném prostranství mezi pavilony. Provoz prodloužila do 18.00, na infekční klinice berou pacienty nonstop. Dnes se s testováním přidala Thomayerova nemocnice v Krči, stan je umístěný vpravo před vchodem do nemocnice.

Zdarma mají lidé testování v případě, že je k němu určí jejich praktický lékař nebo epidemiolog krajské hygienické stanice. Nemocnice Motol, Krč i Bulovka avizovaly možnost testů pro zájemce za 2900 až 3000 korun. Na Bulovce ale kvůli překročené kapacitě žádají, aby lidé bez příznaků na test nechodili. V Motole dávají přednost těm, které pošle lékař.

#interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#
Lidé ve frontě při čekání na odběr musí udržovat povinné rozestupy, Thomayerova nemocnice na facebooku zveřejnila fotografie, jak desítky lidí čekají v dlouhé frontě podél plotu. Bulovka vyzvala i k používání roušek při čekání. Ty lidé ale nemohou sehnat, v lékárnách nejsou. Využívají tak šátky nebo si je třeba šijí doma.

Některé nemocnice v regionech organizují odběrová místa tak, aby na nich lidé nemuseli vystupovat z auta. V Česku bylo testováno do neděle přes 5000 lidí, pozitivní výsledek mělo do dnešního rána 298 z nich. Většina má mírný průběh nemoci a jsou v domácí karanténě. Dva lidé jsou ve vážném stavu v Nemocnici na Bulovce a ve Všeobecné fakultní nemocnici.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in