ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

„Ten večer přišla do klubu s bolestí hlavy a necítila se dobře,“ řekl o dívce Novinkám mladík, jenž si přál zůstat v anonymitě. Za poslední týdny se (kromě koronaviru) šířilo o zmíněném večírku několik nepravd. Podle prvotních informací se jednalo o zaměstnankyni klubu ve Vinohradské ulici, což vedení Techtle Mechtle prostřednictvím facebookového příspěvku vyvrátilo.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová pak prozradila, že účastníci červencové akce pili drink z jednoho brčka a o nakažené ženě prohlásila, že neměla žádné příznaky infekčního onemocnění covid-19. Avšak i nejmenovaný zdroj Pražského deníku potvrdil, že spekulace o nachlazení a bolesti hlavy mohou být reálné. Podle bulvárního serveru Extra.cz šlo o pravidelnou návštěvnici Techtle Mechtle, pětadvacetiletá blondýna ten den prý dorazila do metropole z Karvinska.

Podle muže, jehož citoval web Novinky.cz, však alkohol popíjeli společným brčkem pouze hosté u jednoho stolu. Personál se do této aktivity nezapojil. Navíc v prostorách baru bylo několik skupinek, které se vzájemně neznaly. „Bylo mi několik dní fakt hrozně. Střídala se horečka a zimnice, měl jsem knedlík v krku a bolela mě hlava,“ popsal nakažený svědek průběh nemoci u sebe.

Bar v centru kvůli nákaze preventivně zavřel

Jak vyšlo najevo, večírku bylo přítomno i několik sportovců z pražkých klubů – například fotbalisté rezervních týmů Sparty, Bohemians 1905, Dukly nebo florbalisti superligového celku Black Angels. Karanténa pak zasáhla i další mužstva. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (za ANO) uvádí, že nakažených v souvislosti s Techtle Mechtle je přes 160 a z toho devadesát lidí tam bylo v době zmíněné narozeninové oslavy. Hygienická stanice hlavního města Prahy navíc stále dohledává ještě další kontakty.

Ale mnoho lidí ani netušilo, že mohli při víkendové zábavě chytit koronavirus. Jeden z pracovníků podniku L’Fleur Bar v centru Prahy byl po návštěvě bývalých kolegů v Techtle Mechtle pozitivně testován na covid-19 až ve středu 22. července. Majitelé ihned zareagovali a poslali všechny zaměstnance do čtrnáctidenní izolace a až do prvního srpnového týdne je bar preventivně uzavřen, ačkoliv nikdo další pozitivně testován nebyl.

Podobný případ byla zřejmě i jihočeská táborová vedoucí. „Nakazila se v baru Techtle Mechtle. V tom podniku bylo plno sportovců a mladých lidí, kteří dělají instruktory na takových táborech. V dobré víře podepsala bezinfekčnost a poté se nakazila,“ řekla pro Seznam Zprávy hygienička Jágrová.

Na sociální síti má velký dosah tři dny staré svědectví jednoho z hostů baru L’Fleur, který se minulý čtvrtek o nebezpečí nákazy dozvěděl od provozovatele Miloše Danihelky. Muž napsal, že se hned snažil nechat sebe a partnerku otestovat, ale první volný termín byl až v neděli a u dalších odběrových míst dokonce až toto úterý: „Většina odběrových míst funguje pouze pár hodin dopoledne a pouze v pracovní dny. Kapacita odběrových míst bývá 6 až 12 lidí za hodinu. Nakonec jsem dokázal najít jediné odběrové místo v Praze, které díky vyšší ceně pro samoplátce mělo volný termín na devátou večer.“

Ředitelka hygieny: Stíháme s odřenýma ušima

Pražan pak ještě jel vyzkoušet expresní testy na Letišti Václava Havla, ale byl zděšen: „Ve spojovací chodbě mezi terminály stálo v obří frontě, která se vinula tam a zase zpátky odhadem dvě stě lidí. Zájemce o testy usměrňovala desítka policistů. Někteří zoufalí čekající seděli na zavazadlech a svačili. O bezpečných rozestupech si všichni mohli nechat zdát. Šance nakazit se při mnohahodinovém čekání na testy se stovkami lidí v uzavřeném prostoru? Ale jistě…“

Nakonec si s přítelkyní oddechli, protože následné testy vyšly negativně, avšak pachuť z postupu státních orgánů v čele s menšinovou vládou Andreje Babiše (ANO) opřenou o podporu komunistů zůstala. Problémem je totiž (ne)fungování chytré karantény. Pracovníci hygienických stanic jsou často v důchodovém věku a s počítačovými systémy nechtějí nebo neumějí pracovat. „Stíháme s odřenýma ušima,“ přiznala v rozhovoru pro DVTV také ředitelka Jágrová.

„Pražská hygiena trasuje po telefonu s papírem a tužkou v ruce. Hovor trval přes půl hodiny a rychlost byla – ironicky myšleno – mezigalaktická. Majitele baru kontaktovali hygienici navíc až po dvou dnech, kdy informace o pozitivním testu měl přímo od nakaženého. Kolik lidí mohl barman nakazit v případě, že by se vší zodpovědností neuzavřeli dobrovolně svůj bar?“ pokládá facebookový uživatel řečnickou otázku.

Veřejnost se totiž diví, že noční a taneční klub Techtle Mechtle i po „koronapárty“ má otevřeno dál. „Kontrolní orgány neshledaly důvod k nařízení o uzavření provozovny,“ uvedl podnik s tím, že zavřeno bylo dva dny kvůli dezinfekci prostor. Podle informací Pražského deníku se po nepříjemnosti s koronavirem měří návštěvníkům u vstupu teplota. Zda jsou stále v nabídce XL a XXL míchané nápoje, se ověřit nepodařilo. A mezitím po internetu koluje vtip: „Chytit v Techtle Mechtle koronavirus je asi ten nejneškodnější virus, který se tam běžně chytit dá.“