Nařízení se týká veřejných budov, služeben státní i městské policie, zdravotních a sociálních zařízení. "Jedná se ale také o supermarkety, nebo také nádraží. Prostě vnitřní prostory. Nebudeme to nařízení zatím rozšiřovat na ty vnější," řekl Hřib agentuře ČTK.

Lidé budou muset mít zakrytá ústa a nos rovněž na zastávkách MHD. Bude fungovat stejná zákazová zóna, která na nich platí v rámci zákazu kouření. O nařízení bude město obyvatele informovat mimo jiné rozhlasem v metru. U veřejných budov a obchodů Hřib předpokládá, že bude rozhodnutí oznámeno na tabulích a dveřích.

Magistrát zároveň zavede prázdninový provoz MHD. Na lince B pražského metra začne platit ve středu, na linkách A a C o víkendu a u tramvají v pondělí 23. března. Od středy bude rovněž zrušena příměstská vlaková linka S49. O víkendu pak začnou noční spoje jezdit v intervalu 30 minut místo současných 20 minut.

Budou čtyři nová odběrná místa

Pokud jde o pomoc seniorům, doporučil krizový štáb městským částem, aby zmapovaly potřeby všech seniorů na svém území a zajistily informování seniorů o lince 800 160 166, která je pro tyto požadavky určena. A současně vyzval poskytovatele sociálních služeb, aby spolupracovali s magistrátním odborem sociálních věcí.

Podle informace krizového štábu vzniknou v Praze čtyři nová stacionární odběrová místa pro testování infekce novým druhem koronavriu. Budou umístěna v těchto lokalitách: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Strahovský stadion (Zátopkova ulice) – začátek ulice, Průmyslový palác (Výstaviště) – plocha před vstupem a Žluté lázně (Podolí) – parkoviště.