Z pondělí na úterý přibylo v Praze nejvíce lidí s covidem-19 za 24 hodin od začátku epidemie, šlo o 101 případů. "Skokový nárůst pozitivních je zřejmě způsoben ještě zčásti ohniskem v pražském baru a také návraty ze zahraničních dovolených a dětských táborů v jiných krajích, situaci však bedlivě sledujeme," uvedl primátor.
Dodal, že lidé by se měli chovat zodpovědně. "Je nutné dbát na bezpečnostní opatření po návratu z dovolených a základní pravidla hygieny," řekl. V Praze nyní platí povinnost nosit roušku ve všech zdravotnických zařízeních a v metru. "Doporučuji je i v ostatních dopravních prostředcích MHD, pokud vám to umožňuje zdravotní stav," dodal Hřib.
Proč je Praha žlutá?
Rada, která se sejde ve čtvrtek v 10.30, bude kromě vyhodnocení situace řešit také vládní semafor. V radě zasedají kromě politiků a úředníků magistrátu také zástupci integrovaného záchranného systému. Hřib v pondělí řekl, že mu není jasné, proč by měla být Praha jako jediný region v zemi umístěna ve žlutém stupni čtyřstupňové klasifikace regionů podle stupně zasažení novým koronavirem.
Praha podle něj má nižší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel než řada okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných.
Primátor dnes uvedl, že z hlediska zásob ochranných pomůcek je Praha připravena. Jejich inventarizace metropole a kraje provedly na základě pokynu ministerstva zdravotnictví, informace mají do konce týdne předat nově vzniklé Radě vlády pro zdravotní rizika, která má dohlížet na chytrou karanténu.
Celkem máme v Praze zásoby na jeden měsíc, přesně podle instrukcí krajům, které jsme dostali od ministerstva zdravotnictví," řekl primátor. Město má podle něj 800 000 jednorázových ústenek, 300 tisíc respirátorů FFP2, 50 000 litrů dezinfekce, skoro milion jednorázových rukavic a další desítky tisíc ochranných oděvů - návleků, brýlí, štítů, ochranných obleků, polomasek, ručně šitých roušek a podobně. "Stavy zdravotnického materiálu průběžně doplňujeme," zakončil primátor.
V hlavním městě se od začátku epidemie podle úterních informací pražské hygienické stanice nakazilo novým koronavirem 3001 lidí, z nichž 2108 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Pražští hygienici po dohodě s magistrátem v reakci na růst počtu nakažených od pondělí zavedli povinnost zakrytí úst a nosu kromě nemocnic i v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře.
Velké ohnisko nákazy bylo nedávno v pražském hudebním klubu Techtle Mechtle, v souvislosti s ním zatím hygienici evidují 158 nakažených. Z toho 90 se účastnilo večírku, který se tam v polovině července konal, ostatní jsou jejich kontakty.