Globální strach z pandemie nového typu koronaviru už dopadá i na pražskou ekonomiku. Kvůli šíření respirační infekce v severní Itálii zakázaly tamní úřady veškeré zahraniční školní výpravy ze středomořské země. Prahu přitom pravidelně během února a března navštíví zhruba čtyřicet tisíc italských žáků a studentů. Několikadenní exkurze do české metropole má řada italských škol zažité jako nedílnou součást výuky historie. Letos už ale zřejmě žádná skupina nedorazí, a většina plánovaných poznávacích zájezdů do Prahy se tak neuskuteční. Italské školy houfně ruší rezervace v pražských hotelech.

„Školní mládež z Itálie bývá většinou ubytovaná v hotelech střední a nižší cenové kategorie. Zpravidla jde o podniky mimo centrum, ale s dobrým spojením MHD. Italské školní výpravy tradičně pomáhají těmto ubytovacím zařízením ‚vyplnit‘ slabší sezónu. To znamená, že tam pobývají za nepříliš vysoké ceny,“ sdělil Petr Slepička, šéf městské turistické agentury Prague City Tourism (PCT).

Nezvykle mnoho volných pokojů

Podle Slepičky sice v Praze italští školáci neutrácejí horentní sumy, na druhou stranu ale zůstávají třeba pět nocí, tedy podstatně déle než běžní zahraniční turisté, a řada z nich se díky první cestě do české metropole vrací.

Evidentní je už i po třech dnech celkový pokles cestujících, kteří se do Prahy z Itálie dopravili letadlem. „Úbytek návštěvníků kvůli obavám z koronaviru ale pochopitelně nehrozí jen v případě Itálie nebo Číny, která byla ohniskem nákazy. My ještě nemáme tvrdá data, protože statistiky o příjezdovém cestovním ruchu se sbírají čtvrtletně. Už při pohledu na nabídku ubytování například na portálu Booking.com je ale zřejmé, že je volných pokojů a lůžek nezvykle hodně,“ dodal šéf Prague City Tourism. 

Bezpečnostní otázky spojené s koronavirem přitom teď řeší i jako manažer, protože se jeho tým příští týden chystá do Berlína na největší evropský veletrh cestovního ruchu, na který se pravidelně sjíždí kolem čtvrt milionu lidí z celého světa. Každý návštěvník i vystavovatel letos musí předložit prohlášení, že je zdráv.

V turistice pracuje každý jedenáctý

Cestovní ruch v Praze představuje přes polovinu objemu turistického odvětví v ČR a každý jedenáctý Pražan je nějakým způsobem v turismu zaměstnán. Třeba jen zmíněných Italů a Číňanů dorazí do „stověžatého města“ ročně dohromady stovky tisíc. Dlouhodobější propad by se proto Prahy nejspíš dotkl citelně.

„V první vlně jsme registrovali storna čínských skupin. Teď následují školní výpravy z Itálie. A máme informace i o dalších stornech – jednak od cestovních kanceláří, jednak od korporací. Pomalu nastává to nejhorší, co nás může potkat – všeobecný strach z cestování,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Rozhodne délka trvání krize

Všichni se v tuto chvíli shodují, že míra ekonomických dopadů krize bude záviset na délce jejího trvání, kterou dnes nikdo nedokáže odhadnout. Diskutovat se začíná také o hrozbě výpadků ve výrobě a zásobování nejrůznějších věcí, vzhledem k tomu, že je Čína „továrnou světa“.

„Čína je světovou manufakturou na součástky, komponenty i produkty. Je tedy zřejmé, že situace bude mít dopad na výrobu i dostupnost zboží. Na situaci jsme se ale připravili a dostatečně se předzásobili tak, aby naši zákazníci nepocítili žádná omezení. Vývoj situace bedlivě sledujeme, mění se každým dnem,“ řekla PR specialistka předního internetového obchodu Alza Kateřina Daňková.

Vliv koronaviru se podle ní zatím „extrémně“ projevil v prodeji roušek, respirátorů a dezinfekčních přípravků. „Například u antibakteriálních gelů při porovnání prodeje na přelomu loňského a letošního roku pozorujeme nárůst o 600 procent,“ dodala Daňková.

Potraviny na příděl?

Praha zvažuje omezení prodeje potravin na osobu, pokud by byla zavedena mimořádná opatření kvůli koronaviru. Chce předejít panice a vyprázdněným regálům, uvedl server Aktuálně.cz. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) o opatření už jednal s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou.

„Chceme zabránit panice. A panika nenastane, až se objeví první pacient s koronavirem v České republice, k čemuž pravděpodobně dojde v blízké době, ale nastane ve chvíli, kdy člověk přijde do obchodu a nebude tam mít co koupit,“ řekl Hlubuček.

Podle Prouzy by mělo jít ale pouze o doporučení obchodům.