Sběrné dvory v Praze byly od půlky března kvůli vládním nařízením v boji se šířením infekce COVID-19 veřejnosti nepřístupné.

Postupem času si však radnice městských částí začaly na magistrát obracet s problémem, že se jim hromadí nepořádek mimo popelnice a kontejnery na papír, sklo a plasty či jiný tříděný odpad. Magistrát se proto s provozovateli dohodl a s začátkem dubna sběrné dvory opět otevřou své brány.

Svoz odpadu v Praze pokračuje i během řádění koronaviru bez omezení.
Roušky pro popeláře! Jak funguje během řádění koronaviru svoz odpadu?

„Fungování kvalitního systému nakládání s odpady v Praze i v této náročné době je jedna ze základních služeb, kterou město zajišťuje a kromě dočasného uzavření sběrných dvorů funguje bez omezení. Zároveň ale vyzýváme občany, aby byli ohleduplní a trpěliví a odkládali své odpadky jen na místa k tomu určená,“ uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN), který má v pražské radě na starost oblast životního prostředí a bezpečnosti.

Magistrát v tiskové zprávě upozorňuje, že „provoz sběrných dvorů bude upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru“. Lidé tak například budou vpuštěni do prostoru dvora většinou po jednom, maximálně po třech. Na některých místech je zkrácena otvírací doba, rovněž počet zaměstnanců bude snížen.

Městská firma Pražské služby, která se stará o svoz odpadu, bude zřejmě muset zareagovat také na to, že občané uzavřeni doma více třídí a barevné popelnice někde nestačí odpad pojmout. „Městské části se proto mohou obrátit s požadavky na zvýšení četnosti svozu či úpravu stanovišť tříděného odpadu na magistrátní odbor ochrany prostředí,“ sdělil mluvčí Vít Hofman.

Sběrné dvory musí počkat, tvrdí ministerstvo

Paradoxní je, že ve stejný den, kdy Praha oznámila otevření sběrných dvorů, vydalo ministerstvo životního prostředí vedené vicepremiérem Richardem Brabcem (ANO) zpřesňující a rozšířené informace o nakládání s odpady v době koronavirové pandemie. V tiskové zprávě se píše: „Odpady na sběrný dvůr musí počkat až na ukončení mimořádných opatření.“

Video Pražských služeb, jak bezpečně nakládat s odpady v době pandemie COVID-19

Zdroj: Youtube

Brabcův vládní resort také upozornil, že domácnosti v nařízené karanténě či s prokazatelnou nákazou virem SARS-CoV-2 v době koronavirové pandemie nesmí třídit odpad do barevných kontejnerů. Státní zdravotní ústav (SZÚ) také všechny občany varuje, že speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek – tedy jednorázových ústenek či rukavic. „Běžný domácí odpad, který nepočká, je nutné zabezpečit a až poté odložit do černé popelnice nebo kontejneru,“ napsala mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační snímek.
Nakažení koronavirem nesmí třídit odpad, upozorňují odborníci

Cílem tohoto ministerského informačního létaku je co nejvíc ochránit před koronavirem popeláře tak, aby nebyl narušen chod běžných služeb, kam svoz opadu patří. Pražské služby, jak informoval Pražský deník, už přijal řadu bezpečnostních opatření. Pro popeláře a metaře dokonce vedení poptávalo roušky přes sociální sítě.

„Více než obvykle je teď důležitá i základní poučka pro manipulaci s odpadky - řádně si mýt ruce. A teď nejen po odnosu odpadků, ale i před ním,“ apeluje ministerstvo životního prostředí.

Magistrát získal ochranné prostředky pro Prahu po vlastní ose bez pomoci státu.
Praha získala respirátory „po vlastní ose“. Hřib: Není nutné je vítat na letišti

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník