Pražská nemocnice zatím přijala dva lidi s podezřením na nemoc způsobenou koronavirem, který je označován názvem 2019-nCoV. Jeden vietnamský pacient nakažený nebyl, během odpoledne byl oznámen také výsledek testů u turistky z Brazílie. Negativní. „Dál zůstává v karanténě, ale může být i doma,“ napsal zpravodajský portál iDNES.cz.

„Vyšetřuje se to stejně jako klasická chřipka. Udělá se výtěr z nosohltanu a k tomu se vezme zkumavka krve. To se odesílá do Státního zdravotního ústavu,“ řekla na tiskové konferenci doktorka Kristýna Hermannová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Tento virus podle lékařky Hermannové není považovaný za klasickou nebezpečnou nákazu. To znamená, že případní pacienti nebudou umístěni v bioboxu, ale budou izolováni jen na obyčejném nemocničním pokoji. Přístup k nim budou mít pouze lékaři v ochranných pomůckách, například speciálních rouškách či brýlích. Museli by mít samozřejmě také plášť a čepici. Pacienti navíc nebudou muset být převáženi na specializované oddělení na Bulovce, ale mohou být i na běžných infekčních klinikách.

Pro podezření na koronavirus přitom jsou rozhodující dva parametry: že se člověk pohyboval v rizikové oblasti a že vykazuje příznaky. „Nejlepší je při podezření ze strany pacienta telefonický kontakt, to znamená nechodit sem rovnou,“ říká Hermannová. Když člověk není z Prahy, postačí podle ní zavolat praktickému lékaři nebo na kliniku. Lékař pak ve spolupráci s epidemiologem rozhodnou.

Infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce je na případné pacienty nakažené koronavirem připravena. Podle mluvčí Simony Krautové jsou na specializovaném pracovišti pro tyto případy vyčleněny dva volné pokoje. Pokud by se u někoho infekce potvrdila, podléhal by pacient izolaci. Pražská nemocnice by pak podle mluvčí Krautové také flexibilně zareagovala a počty lůžek navýšila.