Konkrétně jde o projekt Folding@Home. S ním přišla v minulosti univerzita ve Stanfordu, přičemž ho využívají vývojové týmy pro různé výpočty a simulace během výzkumů léčebných látek proti rakovině, neurologickým nemocem či viru SARS-CoV-2, původci respirační choroby COVID-19.

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze pomáhá v boji s koronavirem. Vědci vyrábějí repsirátory, dezinfekce či bezdotykové měření teploty.
ČVUT vs. COVID-19. Škola vyrábí respirátory, dezinfekci i dálkové měření teploty

„Výzkumníkům nabízíme nevyužitý výpočetní výkon našich počítačů, které nyní leží ladem, pro potřeby jejich modelování náročného právě na výpočetní výkon. K dispozici jsou všechny stroje ve veřejném prostoru či školicích místnostech, což je celkem 165 počítačů a 585 procesorových jader,“ uvedl Šimon Sedlařík z oddělení komunikace NTK.

Vše funguje on-line

Ale i pro své zákazníky je knihovna stále k dispozici on-line. Funguje konzultační služba pro studenty i vědecké pracovníky formou video-callu, pro registrované zákazníky jsou pak k dispozici všechny elektronické zdroje, tedy elektronické časopisy i odborné knihy. Zaregistrovat se je možné i on-line. Kvůli obtížné možnosti prodloužení registrace NTK všem čtenářům, jimž od 11. března do konce dubna vyprší registrace, prodloužila členství o půl roku.

Ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.
Šéf Národní technické knihovny Martin Svoboda: Studenti stále preferují papír

„Kromě toho jsme zákazníkům automaticky prodloužili výpůjčky, aby jim v současné době nenabíhalo zpozdné. Stejně jako Národní knihovna jsme zpřístupnili digitalizované fondy a také dali dohromady mezinárodní odborné zdroje o COVID-19. Jsme přesvědčeni, že v záplavě informací se hodí znát ty relevantní,“ dodal Sedlařík.

Na sociálních sítích se knihovna rovněž zapojila k potlesku „všem v první linii“, čímž vzdala hold zdravotníkům a dalším, kteří během pandemie pomáhají, nebo lidem připravila praktický návod na ušití roušek. Kdy se instituce zákazníkům znovu otevře i fyzicky, se prozatím neví.

Karel Gott
Vltava, Semafor i knihovna. Kde se kolegové potkávali s Gottem