Nouzový stav doléhá asi na každého. Jakou máte náladu a jak se cítíte při práci? Zvažovala jste, jestli budete pracovat dál?
Nálady jsou jiné, to je jasné. Já konkrétně cítím mnohem větší zodpovědnost, protože našimi klienty jsou senioři s kognitivními poruchami mozku. Kdybych onemocněla, tak by se nejspíš nemoc přenesla i na ně a to by mělo vážné důsledky. Nepřemýšlela jsem, že bych si dala od práce pauzu, naopak mi přijde podstatné pokračovat.

Jaké je podle vás riziko „zavlečení“ infekce mezi klienty zvenčí?
Snažíme se co nejvíc minimalizovat rizika, abychom klienty ochránili. Stát nám v tom ale dosud nepomohl. Pociťuji větší stres kvůli chybějícím ochranným pomůckám. V samotném centru se na základě interního nařízení mimo jiné zpřísnily hygienické požadavky. Budeme mít také nově dvanáctihodinové směny, abychom se v práci tolik nestřídali. A paní ředitelka na nás apelovala, abychom zůstávali mimo práci co nejvíc doma. Já se tím doporučením rozhodně řídím.

Změní se něco pro vás s očekávanou celostátní karanténou? Nebudete například zůstávat s klienty celý týden?
Netuším, jestli o něčem takovém vedení uvažuje. Teoreticky by to u nás asi možné bylo. Nevím, kde ani jak, ale paní ředitelka aktuálně sehnala nějaké respirátory, které budeme mít k dispozici. Prioritou pro mě tedy bude dostat se s maximální ochranou z práce domů a obráceně.

Vy děti nemáte, některé vaše kolegyně ale ano. Jak to řeší?
Kolegyně sociální pracovnice mají pohotovostní režim. Nechodí teď do práce, ale jsou střídavě na telefonu a přijít by mohly v případě potřeby.

Klienti tu mimořádnou situaci vnímají?
My to před nimi vůbec netajíme. Zároveň ale ani nezvyšujeme stres, který z toho mají. Někteří to vnímají více a někteří méně, v závislosti na stupni onemocnění. Pouštíme jim zprávy v televizi a každé ráno nabízíme čerstvé noviny. Zároveň se snažíme atmosféru zpříjemňovat. Děláme běžné aktivity. A vysvětlujeme, proč teď nemohou chodit návštěvy. O víkendu jsme navíc také poprvé úspěšně vyzkoušeli videohovor mezi klientem a jeho příbuznými po Skypu.