ON-LINE zpravodajství ke koronaviru najdete zde

Rozhodnutí vyplývá z nařízení, které na webu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase. Chystané opatření ohlásila ve čtvrtek ředitelka stanice Zdeňka Jágrová na jednání pražského zastupitelstva. Stejnou povinnost zavádějí také ve Středočeském kraji.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek novinářům řekl, že se zvažuje i celostátně. Plošné nošení roušek venku ale zatím vyloučil. Důležité jsou podle něho na akcích, kde se nedodržují rozestupy, případně kde se křičí či zpívá.

"U hromadných akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob konaných ve venkovních prostorech, sehrává roli (…) také předpoklad, že návštěvníci mohou být z různých regionů, případně i ze zahraničí, a zvyšuje se tak pravděpodobnost přenosu a dalšího šíření nákazy daleko za hranice místa konání akce," uvedli v opatření hygienici.

Od pondělí také v Praze musí povinně na výuku na dálku přejít všechny vysoké školy. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) původně uvedl, že se to týká i středních škol. Později své prohlášení korigoval, hygienici podle něho s uzavřením středních škol nesouhlasí. 

Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Většina škol nový semestr ještě nezahájila, učí se až od října. Někde ale končí zkouškové období. Zákaz prozatím platí do konce října. 

„V tuto chvíli nevidím pro podobně plošné opatření důvod. Pokud se v konkrétní škole, či třídě vyskytne nákaza, lze to řešit lokálně, důraz má být dán také na prevenci. Plošné zavedení distanční výuky je až to nejzazší řešení a měli bychom s ním šetřit. Může totiž ohrozit studium celé jedné generace vysokoškoláků,“ řekla předsedkyně pražských zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

Hřib také napsal, že v nové verzi takzvaného semaforu, mapy okresů podle rizika nákazy novým typem koronaviru, se Praha přesune do nejvyššího červeného stupně. Podle čtvrtečního vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška by měla být zveřejněna o víkendu.

Nemocnice bez návštěv

V Praze platí od pátečních 18 hodin na měsíc zákaz návštěv ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních. Řekla to pražská hlavní hygienička Zdeňka Jágrová s tím, že výjimku budou mít návštěvy u nezletilých, nesvéprávných a umírajících pacientů. Většina pražských nemocnic návštěvy už zakázala nebo výrazně omezila dříve.

Přítomnost otců u porodu je dál povolená, znovu platí ale určitá omezení. U porodu může pouze být druhý rodič nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti. Porod se musí vést v samostatném pokoji nebo porodním boxu a další osoba přítomná u porodu se nesmí potkat s jinými rodičkami. Povinná bude chirurgická rouška, tělesná teplota do 37 stupňů Celsia a nepřítomnost příznaků covidu-19.

„Snažili jsme se zákazy návštěv nedopustit, protože mají devastující vliv zejména na seniory. Bohužel to ale neumožňují pravidla semaforu. Budu se snažit zde vyjednat výjimku – aby byly návštěvy za přísných hygienických opatření možné,“ řekla Pražskému deníku radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě).

Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně ode dneška zavedlo pro celou zemi. V metropoli je nemocí covid-19 postiženo podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.

Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Vedení města proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně.

S novými nařízeními a zařazením Prahy do červeného pásma na covidovém semaforu se obchodníci obávají nájezdu Pražanu a Pražanek a vykupování potravin. Podle nich k panice není důvod.

"Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), jehož členy jsou největší obchodní řetězce, vyzývá v souvislosti se zařazením Prahy na červený stupeň semaforu obyvatele hlavního města a okolí k zachování klidu, pokud jde o nákupy v jednotlivých prodejnách. Obchodníci mají dostatečně naplněné sklady, bezproblémově funguje zásobování potravinami a dalším zbožím," napsal Svaz v prohlášení.