Ptáte se, jak stonat s koronavirem doma? Zdá se vám, že zapadly při všech těch zprávách o pozitivně testovaných, zákazech, omezeních a následném uvolnění opatření opravdu důležité informace? V tom případě vám návodný leták, který připravili pražstí záchranáři ve spolupráci s magistrátem hlavního města coby zřizovatelem, může hodně pomoci.
Autoři pro jistotu upozorňují, že uvedené informace platí pro podmínky v Praze a že se v jiných krajích mohou lišit. Na druhou stranu se v textu objevuje mnoho „univerzálních“ informací.
V úvodu pražská záchranka zmiňuje, že mezi příznaky covid-19 patří zvýšená teplota až horečka (typicky 38–39 °C), kašel a potíže s dechem. Často se přidá bolest hlavy, svalů a kloubů. Nemocní rovněž ztrácí schopnost rozlišovat pachy a chutě.
„K průběhu onemocnění často patří i celková slabost, kdy může být vysilující třeba jen chůze na WC. Mnoho nemocných během týdne zhubne i několik kilogramů. To vše bohužel k normálnímu průběhu onemocnění patří. Je třeba s tímto průběhem počítat po dobu zhruba pěti až sedmi dnů, ale může se protáhnout až na deset i více dní. Vydržte,“ radí záchranáři.
Podle zveřejněného návodu je v případě pozitivního testu na přítomnost koronaviru základem informovat praktického lékaře a vyplnit „sebereportovací“ formulář. Nakažené lidi by měla nejpozději do dvou dnů kontaktovat hygienická stanice – i bez toho však platí, že musíte dodržovat pravidla domácí izolace. Proto je dobré dát vědět někomu z rodiny, přátelům nebo sousedům.
Izolace a karanténa
„Nehlídejte vnoučata a nedávejte své děti hlídat prarodičům. Nechoďte na návštěvy a nenechte nikoho navštěvovat vás.“
Zdroj: ZZS HMP
„Jestli máte pozitivní test nebo jste v karanténě, nesmíte minimálně 10 dní odejít z bytu a budete potřebovat, aby vám někdo došel na nákup a do lékárny. Osaměle žijící senioři mohou využít Linku seniorů (telefon 800 200 007) a další, požádat o donášku nákupu lze například dobrovolníky ze skautské pomoci,“ píše pražská zdravotnická záchranná služba.
„Koronavirus je viróza a není na ni žádná jiná léčba než na běžnou chřipku,“ tvrdí dále pražští záchranáři. Je tedy podle nich klíčové se nesnažit příznaky onemocnění takzvaně „přechodit“ a odpočívat doma s dostatečným příjmem tekutin.
„Pokud vás trápí kašel, bude se vám lépe stonat v polosedě než vleže a spát lépe na boku než na zádech. Na kašel a potíže s dýcháním zpravidla pomůže také časté větrání v místnosti a stažení teploty na radiátoru, případně zvlhčení vzduchu v místnosti,“ zní další tip na domácí léčbu s tím, že na kašel pomáhá čaj s medem – v případě horšího průběhu je potřeba kontaktovat lékaře.
Horečku lze srazit vlažnou sprchou nebo studenými zábaly, případně střídáním léků s paracetamolem a ibuprofenem. Doktoři pak mohou předepsat i jiné medikamenty. Díky e-receptu navíc pacienti nemusí chodit do ordinace.
„Teplotu si měřte třikrát denně. Vezměte si list papíru a zapisujte si čas, jakou teplotu jste si změřili a jaké léky jste si vzali. Pomůže vám to neztratit přehled a lékařům to může pomoct zhodnotit průběh vaší nemoci,“ upozorňují záchranáři.
Kdy volat sanitku?
Jeden z důvodů, proč informační text zveřejnili, může být fakt, že zejména koncem září a v říjnu lidé volali na tísňovou linku 155 hlavně kvůli strachu o volná lůžka v nemocnicích. Mnoho volajících proto mělo tendenci přeceňovat svůj zdravotní stav. Opačným extrémem pak bylo úmyslné zatajování informací o koronaviru v případě jiných problémů. Záchranáři každopádně zaznamenali spousty zbytečných výjezdů.
Kdy tedy volat sanitku? Pokud se stav zhorší z hodiny na hodinu. Platí to zejména pro osoby, které se léčí se srdcem či plicní chorobou, cukrovkou, nádorem, vysokým tlakem, poruchou imunity nebo trpí silnou obezitou – ti všichni se počítají do rizikové skupiny. Ale obecně pozitivní test neznamená automaticky nutnost hospitalizace!
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) coby absolvent medicíny pomáhá jako dobrovolník v nemocnici a sdílí zážitky
„Pokud se dýchání zhorší natolik, že nemocný nemůže říct celou větu v kuse bez zadýchání (na jeden nádech nenapočítá do deseti) nebo promodrává v obličeji či v okolí rtů. Nemocný má poruchy vidění, sluchu, rovnováhy, paměti nebo je mu na omdlení, případně zkolaboval,“ dodávají členové pražské záchranky.
Když naopak žádné příznaky covid-19 nepociťujete nebo když lékaři či hygienici nerozhodnou jinak, můžete po deseti dnech od pozitivního testu karanténu ukončit. Členové společné domácnosti by však měli podle záchranářů monitorovat svůj zdravotní stav po dobu dvou týdnů od posledního kontaktu s nemocným.
Závěr jejich textu se věnuje hygienickým zásadám při domácí péči. Patří sem notoricky známá pravidla jako udržování minimálně dvoumetrového odstupu, nošení roušek a mytí rukou. Důležitý je také denní úklid (i správné třídění odpadu) a dezinfekce povrchů v okolí stonajícího člověka.