Podle čtvrtečního vyjádření Generálního ředitelství cel byla nakažlivější jihoafrická mutace zjištěna nebo je na ni podezření u šesti pracovníků Výcvikového střediska služební kynologie v Heřmanicích na Liberecku. Šlo o čtyři občanské zaměstnance a dva celníky.

Dalších 40 pracovníků celní správy je v karanténě. Informaci o nákaze celníků přinesl server HlidaciPes.org s tím, že se zřejmě nakazili při kontrole na ruzyňském letišti v Praze. To ale podle ředitelství cel není prokázané.

Nastavují se protiepidemická opatření

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s těmito informacemi sdělilo, že se jedná o dvě nepřímo související ohniska potvrzených nebo vysoce podezřelých případů jihoafrické mutace. „Prvním je účastník zájezdu navrátivší se ze Zanzibaru a druhým jsou příslušníci celní správy pracující na Letišti Václava Havla a zajištující kontrolu příletů, mimo jiné i ze Zanzibaru, a jejich rodinné kontakty. V této souvislosti byly zjištěny i další případy, kdy došlo k přenosu na pracovišti rodinného příslušníka," uvedla Peterová. Celkem se podle ní jedná o 20 případů.

Nyní se podle mluvčí nastavují protiepidemická opatření, dohledávají se další možné kontakty a ty se testují. V laboratoři Krajské nemocnice Liberec se také zkoumá, zda pozitivní PCR testy nemají jihoafrickou mutaci.

První případy se prokázaly koncem února

První případy jihoafrické mutace v Česku se prokázaly v posledním únorovém týdnu. Souvisely s cestami do Zanzibaru či Tanzanie. V Brně se od cestovatelů nakazili další lidi včetně dětí ve školce.

Mutace jsou pojmenovány podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali konkrétní gen viru. V Česku se v poslední době rozšířila britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní varianta. Postupně se rozšiřuje ze západu země na Moravu.