Organizátor Mirko Trubka řekl, že jde již o 11. ročník Konvoje svobody. „Je nás tady zhruba 40 vozidel. Jde o vzpomínkovou akci příjezdu americké armády do západních Čech, které byly až po demarkační linii osvobozeny spojeneckou armádou," poznamenal.

Podle organizátorů je konvoj nejen poctou všem vojákům americké armády, kteří se na osvobození podíleli, ale i „splněním přání" amerického generála George Pattona osvobodit Prahu.

„Jaltská konference a rozkazy generálního štábu rozhodly jinak," poznamenali organizátoři s odkazem na spojeneckou dohodu, na jejímž základě osvobození Československa připadlo sovětské Rudé armádě. Americké jednotky se musely zastavit na demarkační linii u Rokycan, i když je povstalci v Praze žádali o pomoc.

Americké oběti

Konvoj se nejprve seřadil na náplavce u Kampy a poté za značné pozornosti turistů a kolemjdoucích přejel k americké ambasádě. Tam jim Schapiro za jejich akci poděkoval. Poznamenal, že pomáhají zapamatovat si 71 let staré události, kdy spojenecká vojska Československo osvobodila.

Připomněl, že osvobozování Evropy zaplatily životy i tisíce Američanů. „Obětovali své životy za naši bezpečnost a naše lidská práva," řekl. „My všichni máme odpovědnost chránit bezpečnost a svobodu", pro kterou tehdy vojáci umírali, řekl.

Důležitá lekce

Události druhé světové války mohou být podle něho důležitou lekcí, která ukazuje, že i v době útlaku si lidé pomáhají. „I dnes lidé, kteří utíkají z bojů a nebezpečí, stále potřebují pomoc. A je naší odpovědností jim pomáhat," poznamenal.

Oslavy osvobození části tehdejšího Československa americkou armádou budou tradičně pokračovat na začátku května v Plzni, kam se vypraví i účastníci dnešního konvoje. V Plzni se budou mít možnost setkat s americkými veterány druhé světové války.

Čtěte také: Do Prahy podesáté dorazil k výročí konce války Konvoj osvobození