Brzy po jejich instalaci se ukázalo, že na chodnících překáží a lidem vadí jejich podoba.

Do roku 2018 však musí být květináče umístěny na území pětky, jinak by musela dotace vracet. Vedení radnice však nedávno rozhodlo, že 66 z 245 květináčů prodá. Jde o kusy, které byly vyjmuty z dotačního programu.

Prodají se za pořizovací cenu

„Jednáme s některými zájemci, kteří mají pro květináče využití. Budeme je prodávat za cenu, za níž jsme je pořídili," říká zástupce starosty Martin Slabý. Jeden květináč lze už nyní koupit od radnice za 35 tisíc korun.

Tři květináče si již objednala společnost TBG Metrostav, jejímž záměrem je zasadit do květináčů stromy. Tak tomu bylo už v minulosti na Praze 5.

Stromy a keře v květináčích mají plnit funkci izolační zeleně, zachytávání emisí z dopravy a ozelenění prostoru. Stromy a keře však v truhlících usychaly.

Lidé s květináči nesouhlasili 

Důvod, proč místo překážejících květináčů nebyly stromy zasazeny do ulice, je vedení inženýrských sítí pod povrchem chodníku. Kvůli nesouhlasu lidí s umístěním květináčů nakonec byla řada z nich přesunuta poblíž tramvajové zastávky Lihovar.

Květináče se staly terčem řady vtipů. Lidé si z nich udělali vany na koupání či byly v žertu navrženy jako sedačky do plánovaného vyhlídkového kola na Smíchovské náplavce.

Čtěte také: Lidé začali podepisovat petici proti umístění kola na nábřeží