Kongresové centrum Praha, architektonický pohrobek socialismu a největší kongresové centrum v Česku, má od října nového ředitele Romana Raye Strauba. Ten by měl být spolu s předsedou představenstva KCP Radimem Haluzou a primátorkou Adrianou Krnáčovou členem poroty soutěže. Nezávislými porotci budou předseda ČKA Ivan Kroupa, architekt a bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček, řecký architekt Elia Zenghelis a jeden dosud neznámý zahraniční člen.

KCP se loni vymanilo ze ztráty

Předmětem soutěže bude architektonický návrh rozšíření KCP o výstavní prostory a urbanistické řešení území v lokalitě Pankráckého náměstí a přiléhající části magistrály, uvádí se na webu. Návrh má zahrnovat novou podobu veřejného prostoru a nové zástavby v řešeném území.

Straub ve funkci nahradil Petra Veselého, který KCP vedl od loňska zároveň s hotelem Holiday Inn, jenž je součástí kongresového centra. Při nástupu uvedl, že chce KCP dostat do roku 2020 mezi pět nejlepších evropských kongresových center.

KCP předloni skončilo ve ztrátě 69,4 milionu korun, v roce 2013 byla ztráta zhruba 234 milionů korun. Loni se hospodaření KCP vymanilo ze ztráty a vykázalo zisk zhruba 84,9 milionu korun před zdaněním.

Praha je menšinovým vlastníkem

Součástí KCP je spolu s hotelem Holiday Inn také Business Centrum Vyšehrad. Kapacita prostor centra umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 50 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Největším sálem je Kongresový sál s maximální kapacitou 2764 míst. Většinovým vlastníkem KCP je stát, menšinovým Praha s podílem 45,65 procenta.

Kongresové centrum Praha, původně Palác kultury, se stavělo od roku 1976 pět let, mimo jiné pro sjezdy tehdy vládnoucí komunistické strany. Patří k nejméně oblíbeným pražským stavbám, podle odborníků ale třeba akustika Kongresového sálu patří k nejlepším na světě. Kromě koncertů a komerčního využívání domu se v něm například v roce 2000 konalo zasedání Mezinárodního měnového fondu a v roce 2002 zasedání NATO.

Čtěte také: Knihovnám chybí prostor, peníze a technologie, uvádí koncepce