Nová hala bude stát v jižním sektoru areálu KCP, kde je nyní parkoviště. Bude mít 5000 metrů čtverečních a vyjde na 250 až 300 milionů korun. Kongresové centrum Praha, největší kongresové centrum v Česku, je podle mnohých architektonickým pohrobkem socialismu.

Praha je menšinovým vlastníkem KCP

„Kongresové centrum nepatří ke skvostům architektury, je to budova poplatná době, ale musíme se s ní nějak vypořádat," uvedla primátorka. „Veřejný prostor je pro nás velice důležitý a snažíme se o jeho kultivaci," doplnila. Jmenovala mimo jiné Malostranské nebo Václavské náměstí.

Praha je menšinovým vlastníkem KCP, má v něm podíl 45,65 procenta. Většinovým majitelem centra je stát. KCP se v roce 2014 vstupem státu do majetkové struktury zbavilo zhruba dvoumiliardového dluhu. Do dluhu původně ve výši až čtyř miliard se dostalo v roce 2000 kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Dostavba nové haly by mohla začít v roce 2018

Letos podle předsedy představenstva Radima Haluzy skončí hospodaření KCP se ziskem zhruba 100 milionů korun. Na obnovu budovy a dostavbu nové haly má firma na kontě připravenou více než miliardu korun.

Město před časem kvůli rekonstrukci a odstranění vnitřního dluhu navýšilo základní jmění firmy o 800 milionů korun. Oprava interiérů už podle Haluzy začala a potrvá do konce příštího roku. Dostavba nové haly by mohla začít v roce 2018 nebo 2019, řekl.

Kongresové centrum Praha se stavělo od roku 1976

Součástí KCP je spolu s hotelem Holiday Inn také Business Centrum Vyšehrad. Kapacita prostor centra umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 50 sálech, saloncích a jednacích místnostech.

Kongresové centrum Praha, původně Palác kultury, se stavělo od roku 1976 pět let, mimo jiné pro sjezdy tehdy vládnoucí komunistické strany. Patří k nejméně oblíbeným pražským stavbám, podle odborníků ale třeba akustika Kongresového sálu patří k nejlepším na světě.

Čtěte také: Kongresové centrum připravuje soutěž na dostavbu své budovy