Cvičení Útvaru rychlého nasazení a integrovaného záchranného systému začalo kolem půl osmé ráno a trvalo až do poledne. Simulace teroristického útoku se zúčastnilo 400 policistů a zhruba dva tisíce lidí hrálo rukojmí, figuranty sháněli pořadatelé už od ledna.

Tiskoví mluvčí policie, hasičů i záchranářů reagovali z místa incidentu. Záchranáři přistavili i vůz se speciální nástavbou Golem a mimo jiné vyzvali veřejnost, aby lidé v souvislosti s akcí nevolali na jejich tísňovou linku 155. To samé ale platí i pro ostatní linky.

Podle mluvčí policejního prezídia Ivany Nguyenové "útočníci" přerušili muzikálové představení a požadovali, aby byli z vězení propuštěni jejich společníci. Jinak odmítali vyjednávat. Policejní jednotky, hasiči i záchranáři k centru přijeli zhruba v 10 hodin, v tu dobu už kolem budovy kroužily vrtulníky.

Záchranáři měli napilno

Teroristé ze střechy po policistech několikrát vystřelili, pak je ostřelovači zneškodnili. Vzápětí se někteří policisté z vrtulníků slanili na střechu, další se dostali vchodem do budovy, kde začali osvobozovat rukojmí. 

"Zranění utrpělo zhruba 60 rukojmích, z toho 15 bylo zraněno těžce," informovala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová o stavu "osvobozených" figurantů. Šest dobrovolníků potřebovalo ošetření doopravdy, protože se jim skutečně udělalo špatně.

Z cvičení vzejdou návrhy na modernizaci postupů

"V Evropě riziko útoku na měkké cíle, jako je například muzikálové představení, existuje. Vláda se snaží na tyto hrozby reagovat, máme koncepci ochrany měkkých cílů, nicméně kromě koncepční práce je potřeba vyzkoušet nasazení jednotek v praxi," řekl ČTK ministr vnitra Jan Hamáček. Ten zároveň probral s přítomným premiérem možnost nákupu modernějšího vrtulníku pro policii.

Útvar rychlého nasazení měl totiž vrtulníky zapůjčené od armády. Ta do dnešního cvičení zapojena nebyla, v reálu by se ale na zásahu podílela. "Obecně jsme chtěli tímto cvičením nasimulovat reálný stav. Podobných cvičení probíhá několik desítek v každém roce, ale toto je výjimkou, je největší svým rozsahem," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle něj trvala příprava akce půl roku.

Výsledkem cvičení by měly být mimo jiné návrhy pro policii i integrovaný záchranný systém, co je potřeba modernizovat. "To je právě účel tohoto cvičení, ať vidíme v reálu, kde nás pálí bota. Hodnocení budeme velmi důkladně posuzovat, aby policie mohla být připravena na nebezpečné hrozby, které Českou republiku mohou čekat," doplnil pro agenturu ČTK.