Čtvrtý ročník jednoho z nejznámějších hackerských kongresů se konal opět v pražských Holešovicích. Organizátorem kongresu je komunita pražské Paralelní Polis, která letos dokázala, že Praha je dějištěm jedné z největších akcí, na které se diskutují témata svobody, nových technologií, internetu a decentralizace a jejich dopad na společnost.

I když to zpočátku vypadalo, že stát se rozhodl akci bojkotovat symfonií několika sbíječek a těžkých strojů, které přesně v dny konání kongresu začaly rozkopávat křižovatku ulice Dělnická, kongres úspěšně odstartoval tiskovou konferencí v pátek dopoledne. Ve třech dnech a na čtyřech pódiích se pak představila významná jména světové technologické a kryptoanarchistické komunity.

Kontroverzní Jim Bell a další hosté

Hlavními hosty kongresu byli mimo jiných hacker a programátor Amir Taaki, který je podle časopisu Wired jedním z nejnebezpečnějších lidí světového internetu nebo kontroverzní americký vědec a kryptoanarchista Jim Bell, jenž byl za svou kariéru již několikrát vězněn a je trnem v oku americké vlády. Jim Bell je kontroverzní zejména svou myšlenkou anonymního trhu na internetu, určeného k objednávání vražd. Po zveřejnění své eseje se okamžitě stal cílem americké vlády.

Letošní Hackers Congress s podtitulem "Liberate!" navazuje tématem finanční svobody a nezávislosti na minulý ročník, který se zabýval decentralizací.

Nechyběly ani známě hackerky a IT odbornice

Hlavní osobností kongresu byla také americká sex anarchistka Alexa Martinez. Zaměřuje se na propagaci sexuální svobody a objevování hranic partnerských vztahů, čímž se často dostává až k poměrně choulostivým a kontroverzním tématům.

Další zástupkyní něžného pohlaví byla hackerka působící pod přezdívkou SVA. Je spoluzakladatelkou a klíčovou členkou Chaos Computer Club, jedné z nejdéle fungujících a nejvlivnějších organizací, která usiluje o ochranu a zachování maximálního bezpečí všech uživatelů zejména v německy mluvících zemích.

Zastoupení měli i Češi a Slováci

Stejně jako minulý rok se i letos mohli návštěvníci slyšet slovenského ekonomického analytika Juraje Karpiše, autora bestselleru Zlé peniaze, v němž se alternativním způsobem pokouší popsat příčiny a důsledky finanční krize a vysvětlit krizové ekonomické jevy.

Českou republiku na kongresu zastupovali jako hosté Radim Kozub a Pavel Urbaczka, právníci se zaměřením na problematiku kryptoměn. Z loňských účastníků se na půdě Paralelní Polis opět představil německý kryptoanarchista a privacy extremista Smuggler či slovenští hackeři a podnikatelé Pavol Lupták a Juraj Bednár.

Poslední lístek na kongres se prodal za téměř sto tísíc korun

Akce byla již několik týdnů před zahájením beznadějně vyprodána. Na kongres bylo možné si koupit lístek v předprodeji pouze za Bitcoiny. Protože byl zájem o kongres obrovský, rozhodli se organizátoři nabídnout poslední vstupenku za 1 Bitcoin. Jeho kurz činil v době prodeje téměř 100 tisíc korun. Pátý ročník Hackers Congressu Paralelní Polis proběhne od 5. října do 7. října příští rok. 

Paralelní Polis je komunita založená původně umělecko-aktivistickou skupinou Ztohoven. Paralelní Polis funguje bez státních dotací a grantů na dobrovolné bázi členů komunity. Nabízí také veřejně přístupné přednášky o tématech nových technologií, svobody jednotlivce, internetu, bitcoinech a kryptoměnách a dalších současných tématech.

Slovníček pojmůKryptoanarchista - vyznavač kryptoanarchismu. Blíže k myšlenkám kryptoanarchismu na www.wikipedia.org/wiki/Kryptoanarchismus
Bitcoin - digitální měna umožňující přímé platby mezi jednotlivci bez třetí stran (bank a podobně). Více o Bitcoinu na www.wikipedia.org/wiki/Bitcoin