Až dosud byla ale vždy částečně průjezdná. To se od pondělí změní. Do úseku mezi Rokycanovu a Prokopovu ulici se už auta nedostanou. Průjezd zde bude přitom uzavřen až do října.

„Je to samozřejmě velká nepříjemnost,“ řekl k uzavírce místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Zelení). Dodal, že zástupci Technické správy komunikací (TSK) původně tvrdili, že ve směru do centra zůstane frekventovaná ulice průjezdná, ale z technických důvodů to nakonec není možné.

Podle místostarosty se dá předpokládat, že se řidiči budou pokoušet uzavírku objet Seifertovou ulicí, kde by to mohlo komplikovat tramvajový provoz. Magistrát proto požádal, aby řidiči nemohli v ulici dočasně parkovat, což dostal přislíbeno.

Místostarosta dále řekl, že uspořádal schůzku se zástupci TSK, magistrátu a majitelů obchodů v ulici ohledně zajištění zásobování a svozu odpadu v době uzavírky. Na obou stranách uzavřeného úseku podle něj vzniknou dopravním značením vymezená místa určená pro zásobovací dodávky a shromažďování odpadu.

Bez aleje, ale s novými přechody

Projekt rekonstrukce připravila TSK. Práce za 118,5 milionu korun provádí firma Strabag. Praha 3 do projektu prosadila dva nové přechody s ostrůvky ve vozovce, a to na křižovatce s Hájkovou ulicí a u nové autobusové zastávky, která vznikne u Lukášovy ulice. Původně navrhovala ještě třetí na křižovatce s Ostromečskou.

Radnici se nepodařilo prosadit vybudování aleje stromů alespoň v části ulice. Rut dříve uvedl, že chce dále diskutovat o umístění laviček. To zamítli památkáři s odůvodněním, že nejsou tradičně součástí pražských ulic, což Rut označil za absurdní.

Uzavírka zasáhne i autobusy MHD, které pojedou z centra ulicemi Prokopova, Rokycanova, Jeseniova a Ostromečská a do centra stejně jako osobní auta. Změna tras se dotkne linek 133, 136, 175, 207, 908, 909, 913. 

Celková rekonstrukce navazuje na opravu Husitské mezi Trocnovskou ulicí a Tachovským náměstím, která začala v březnu roku 2018 a krátce po zahájení způsobila dopravní kolaps v okolních ulicích. Tehdejší vedení Prahy 3 kvůli tomu kritizovalo postup TSK a magistrátu. Bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v souvislosti s dopravními potížemi prohlásila, že Pražané jsou ohledně dopravy "zpovykaní", za což se posléze omluvila.