V noci z 21. na 22. srpna pomník na náměstí Interbrigády někdo polil rudou barvou a na podstavec napsal „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme“ a letopočty zdůraznil Koněvovu rozporuplnou dějinnou úlohu. Praha 6 odmítla sochu vyčistit, načež čelila ruskému hněvu a obvinění z velvyslanectví, že vandalismus sama vyprovokovala.

V sobotu pak několik lidí maršálův památník částečně očistilo. „Nejspíš to budou nějací ruští trollové, kteří vyslyšeli volání ruské ambasády,“ řekl starosta Kolář pro Deník N. List upozornil, že už v pátek večer známý aktivista a podporovatel Putinovy vlády Žarko „Raptor“ Jovanovič zveřejnil fotku, jak odstraňuje nápis. Jeho akci však ukončila městská policie.

„Nevidím důvod, proč bych měl Rusům pořád dokola leštit generálské holinky,“ prohlásil Kolář tento týden v rozhovoru pro Lidovky.cz. Radnice se podle jeho slov zabývá tím, co bude dál se sochou, která je opakovaně terčem útoků neznámých vandalů. Náklady městské části na čištění od roku 2015 převyšují milion korun. „Nám když dojde trpělivost, tak sochu můžeme klidně uklidit do sběru,“ řekl Lidovkám starosta Prahy 6.

Symbol normalizace? Koněvova socha je z roku 1980

Zástupci radnice přitom podle Koláře jednali s diplomaty z Ruské federace, že by místo Koněva mohl vzniknout pomník všech osvoboditelů hlavního města, kde by byla zastoupena i Rudá armáda. Kolář tvrdí, že Koněv v Bubenči je jen symbolem normalizace. Socha totiž byla odhalena v roce 1980.

Odpůrcům také vadí, že Koněv se podílel na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956, působil v Berlíně v době výstavby známé zdi a v roce 1968 údajně osobně zaštítil zpravodajský průzkum před invazí vojsk Varšavské smlouvy. Tabulky vysvětlující tyto historické souvilosti vadí Rusům i českým komunistům. Někteří historici navíc připomínají, že jako první v květnu 1945 přijel do Prahy okupované nacisty průzkumný oddíl pod vedením majora Borise Kostěnka, příslušníka Ruské osvobozenecké amrády, které se říká „vlasovci“. A ti, jak známo, neměli rádi Stalina stejně jako Hitlera.

„Nemáme nic proti Rudé armádě, vážíme si, že spoluosvobodila Československo, ale nápis na podstavci byl pravdivý - maršál Koněv má na rukou krev Čechů, Slováků i Rusů. Je to kontroverzní osobnost,“ uvedl v rozhovoru pro DV TV starosta Kolář. Připomněl také, že Koněv organizoval v roce 1945 akci speciálních jednotek tajné komunistické policie Směrš, při níž agenti (nejen) obyvatele Dejvic a okolí odvlekli do vily na Ořechovce, odkud putovali na Sibiř. Tehdejší českoslovenští občané původem z Ruska, Běloruska či Ukrajiny byli uprchlíci před krutým sovětským režimem.

Starosta Kolář opakuje, že radnice jednala s ruskou stranou několikrát. Ideálním řešením by mohl být přesun Koněvovy sochy na zahradu nedalekého sídla ruského velvyslanectví. Tohle stejně jako pomník osvoboditelů však údajně Rusové odmítli. „Od jejich zástupců vždy padaly obvinění a výhrůžky. Přesto jsem připravený s nimi jednat dál z naší dobré vůle,“ dodal Kolář. Ve středu radnice odešle na ruskou ambasádu oficiální dopis.

Bezpečností agentura, plot či muzeum

V DV TV mluvil Kolář rovněž o tom, že socha není oficiálním válečným hrobem podléhajícím bilaterální smlouvě, což zmínilo i české ministerstvo zahraničí. Městská část však má povinnost se o svůj majetek starat, proto zvažuje rada, že by Koněva nechala hlídat soukromou bezpečnostní agenturou nebo pozemek oplotila. Pomník může skončit v muzeu. Ožehavé téma se bude řešit na zářijovém zastupitelstvu.

Opoziční Pirátská strana navrhne, aby se vypsalo referendum. „To považujeme v tomto případě za legitimní prostředek, kdy si občané Prahy 6 mohou sami zvolit, v jakém prostředí chtějí žít,“ sdělil Ondřej Chrást, předseda zastupitelského klubu Pirátů. V Praze 6 vytvořily koalici ODS, STAN a volební koalice KLID, která je složená z TOP 09 a KDU-ČSL. Dohromady disponují 27 hlasy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

„Ten nápad samozřejmě není nic nového, prověřovali jsme ho už loni, kdy byla socha potřísněna, a má bohužel mnohá úskalí. Jednak vůbec nejde o levnou záležitost, jednak není jisté, že by mělo referendum dostatečnou účast. Diskusi se pochopitelně nebráním, hledání řešení však nebude tak jednoduché,” sdělil k tomu agentuře ČTK starosta Kolář, jenž vládne už druhé funkční období. Teď však čelí silně nenávistým reakcím na internetu.