Jako by nestačilo, že podobně jako minulý rok na podzim proruští aktivisté starostovi Kolářovi nadávají, posílají ho na šibenici či do gulagu na Sibiř. Olej do pomyslného ohně hněvu přilil ještě v nedělním rozhovoru v pořadu Press klub na Frekvenci 1 také prezident Zeman.

„Asi před dvěma lety jsem psal dopis panu starostovi Kolářovi z Prahy 6, protože na území Prahy 6 v cestě na letiště jsou dvě nádherné veliké a naprosto zchátralé vily. A nu, pan starosta mně odpověděl, že s tím nemůže nic dělat, tak jsem ho odepsal jako neschopného starostu. (…) Kompenzace své neschopnosti je možná těmito směšnými a ubohými gesty,” prohlásila hlava státu.

Bez ohledu na Zemanův bonmot a pravdivost historky o chátrajících budovách, Kolář jen plní rozhodnutí demokraticky zvolených komunálních politiků. Městská část se rozhodla využít nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii infekční nemoci COVID-19 po dohodě s policií tak, aby se při demolici neopakoval loňský „humbuk” při demonstracích Koněvových odpůrců i zastánců.

Starosta Prahy 6: Prezident neví, jak stát reálně funguje

Starosta zareagoval prostřednictvím agentury ČTK, že Zeman neví, jak stát reálně funguje a nechápe dělení kompetencí mezi státní správu a samosprávu. „Jen to potvrzuje jeho vztah k vládě práva, která v České republice – navzdory příkladu pana prezidenta – naštěstí zatím ještě funguje,“ sdělil starosta.

Koláře se zastal (poněkud drsnou nadsázkou) také Pavel Novotný (ODS), starosta městské části Praha-Řeporyje. Také on je terčem příznivců Ruska kvůli zastupitelstvem schválenému záměru vybudovat pomník takzvaným vlasovcům.

„Ty seš drzej, dědku, že ti není hanba. Opravdu, nejvyšší čas. Moc bych si v zájmu České republiky přál, aby se to vyřešilo dřív než v termínu, já nevím biologicky. Ubožáku,” uvedl Novotný na oficiálním twitterovém účtu k článku o Zemanových slovech na adresu starosti Prahy 6. V jednom z předchozích příspěvků Novotný sdílel petici na Kolářovu podporu. „Považuji jej za frajera,” vzkázal bývalý bulvární novinář.

Bizarnost celé kauzy Koněv vyvrcholila v pondělí, kdy web Seznam Zprávy přinesl další díl satirického pořadu Šťastné pondělí Jindřicha Šídla. Autoři žertovali o tom, co místo odstraněného generála Rudé armády vznikne za památník.

Šídlo: Sofistikovanější spinkutí, než si myslíte

„Do finále postoupily tři návrhy: sousoší Lou Reed hraje Václavu Havlovi v Bílém domě, plastika Michael Kocáb se loučí s posledním sovětským vojákem a podle očekávání vyhrálo velkolepé dílo Ctirad a Josef Mašínové vybíhají na svůj vítězný Závod míru, tehdy oblíbené kombinace běhu a biatlonu na trase Praha – Berlín,” říká novinář Šídlo.

„Je to sofistikovanější spiknutí, než si myslíte,” pokračuje Šídlova mystifikace dál, která však byla podložena reálnými fakty, že skupinu bratří Mašínů (v 50. letech se postavili komunistům se zbraní v ruce a emigrovali na Západ) ocenil expremiér Mirek Topolánek a medaili předal v roce 2008 ve Washingtonu Josefu Mašínovi pod dohledem tehdejšího českého velvyslance v USA Petra Koláře, tedy otce současného starosty Prahy 6.

Ve Šťastném pondělí také zaznělo, že městská část v minulosti udělila čestné občanství generálmajorovi Josefu Mašínovi, jenž byl součástí protifašistického odboje Tři králové a otcem obou zmíněných bratrů. Zdenu Mašínovou, ženu válečného hrdiny, pak totalitní režim pod vedením KSČ odsoudil k 25 letům těžkého žaláře za pomoc při protikomunistické činnosti jejích dvou synů a v roce 1956 zemřela ve vězení.

Problémem Šídlova žertu je, že mu mnoho lidí uvěřilo. „Takže pan starosta tam dá vrahy Mašíny místo maršála Koněva. Už to ukazuje, co je zač,” objevilo se v diskuzi na jednom ze zpravodajských serverů. Ostatní diskutující reagují podobně pohoršeně a píší: „To snad není možný. Hnus!!!”

Vskutku medvědí služba

„Díky Šťastnému pondělí Jindřicha Šídla za vskutku medvědí službu… Ne, na místě po Koněvovi nebudou Mašínové. NA MÍSTĚ PO KONĚVOVI BUDE PAMÁTNÍK OSVOBOZENÍ PRAHY, který vzejde z veřejné soutěže. Tak, jak se usneslo zastupitelstvo. Jindřichu, vždyť to víte, že Sputnik a spol. nerozeznají satiru od reality,” musel napsat na svůj oficiální facebookový profil starosta Kolář.

Praha 6, kam popletení občané posílají „hejty”, pro jistotu tentopříspěvek sdílela, aby veřejnost trochu uklidnila. Podle Koláře je „strašnej pocit”, když člověk „musí dementovat satiru, protože je tu nemalá skupina lidí, která ji nepozná”.

Další „fake news” ohledně budoucnosti pomníku na náměstí Interbrigády na rozhraní Dejvic a Bubenče šíří Jiří Černohorský, extremista a obdivovatel ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Černohorského, který loni strhl plachtu zakrývající Koněvovu sochu, jde v kauze o „prachy”.

„(Kolář) je obyčejnej zaprodanej hajzl za prachy. Mají tam (místo Koněva) vyrůst garáže, pozemky jsou velice lukrativní. Takže je to korupce, státní zakázky, miliony a miliony v kapse. Prostě zakroutit mu krkem, hajzlovi… zrzavýmu. Je to eurohujerská zasrána štětka,” křičí v emocích Černohorský na videu z automobilu.