„Poslední velká obměna technického vybavení proběhla v roce 2016, kdy strážníci dostali novou loď. Jednasedmdesát let starý ponton využívala pražská městská policie 11 let, a protože by další lodní osvědčení ke způsobilosti pro plavbu na vodě tento ponton nedostal, bylo nutné pořídit nový,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Nové operační centrum.
Skoro jako v Houstonu. Strážníci v centru Prahy mají nové operační středisko

"Nový ponton lze rozdělit na dvě základní části, a to plovákovou soustavu a obytnou nástavbu. Plováková soustava je složena z 10 samostatných plovákových ocelových těles, do kterých je zakomponovaná nádrž na odpadní vody a ocelového rámu, který tvoří základnu pro nástavbu. Nástavba je řešena jako nízkoenergetická stavba. Vnitřní prostory odpovídají nezbytnému pracovnímu zázemí pro nepřetržitou 24 hodinovou službu až šesti strážníků ve čtyřech směnách a technickému zázemí až pro čtyři lodě, které Poříční útvar využívá," informovala mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Vnitřní komfort

Součástí vnitřních prostorů je také kuchyňka s jídelnou a obývací částí, koupelna s umyvadlem a sprchovým koutem, toaletou a čtyři samostatné šatny. Nechybí zde technická místnost, velký sklad, jehož součástí jsou čtyři samostatné úložné kóje na potápěčskou výstroj a sušárna této výstroje. Velký sklad bude sloužit i k uložení nafukovacího člunu v zimních měsících.

„Dodavatel nového pontonu vzešel z veřejné zakázky, v rámci které byla stanovena maximální předpokládaná hodnota na 13 miliónů bez DPH. Podmínkou byla také projektová dokumentace a schválení Státní plavební správy. Vítěz - společnost Loděnice Vltava - dodal nový ponton za necelých 11,5 milionů korun bez DPH,“ uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster.

Pražští strážníci dostali nové motocykly.
Pražští strážníci budou od jara střežit metropoli na nových motocyklech

"Pražská městská policie má Poříční útvar od roku 2003 a od té chvíle strážníci dohlíží na Vltavu v nepřetržité hlídkové činnosti. Díky nim se podařilo zachránit už 19 lidí, kteří byli v bezprostředním ohrožení života. K další činnosti patří tisíce dalších zákroků proti nelegálnímu rybolovu, neosvětleným plavidlům, předmětům v řece a mnohé další," doplnila Seifertová.

Starý ponton byl postaven v roce 1948 a z počátku sloužil jako plovárenská šatnová hala na Vyšehradských plovárnách. Poté sloužil jako plovoucí zařízení hasičské základny, než byl v roce 2008 předán do užívání Městské policie.

Reklamy nominované v anketě Sexistické prasátečko.
Poslední Sexistické prasátečko získali pražští strážníci a Moravská vinotéka