Společnost O2 v říjnu loňského roku oznámila, že ukončí provoz veřejných telefonních automatů. V rámci zákonné povinnosti zajistit tzv. Univerzální službu zůstaly pouze v malých vesnicích či na místech, kde není dostatečný mobilní signál. 

„Většina lidí používá mobilní telefon nebo pevnou linku a telefonní budky tak postupně ztrácí svůj smysl - využití automatů každým rokem výrazně klesá, z řady z nich lidé volají méně než jednou za měsíc,“ vysvětlila tehdy mluvčí Lucie Jungmannová. Na mapě telefonních budek a automatů proto už nyní svítí celkem pouze 1150 takových přístrojů – po desítkách je najdete v pohraničních oblastech, nejvíc se stále vyskytuje na Vysočině.

Praha 1 se raduje, že telefonní budky se pomalu stávají minulostí. „O odstranění budek a automatů usilovala radnice již delší dobu, jenže provozovatel, společnost O2, využíval budky také jako reklamní plochy a odstranění se bránil,“ píše se v příspěvků na oficiálních facebookových stránkách městské části.

„Telefonní kabiny a automaty byly poškozovány vandaly. Venkovní část kabin sloužila pro nevhodný typ reklamy na noční provozovny spojené s alkoturismem. Interiér kabin byl také zneužíván pro distribuci a aplikaci drog,“ řekl starosta Petr Hejma (STAN/My, co tady žijeme).

Některé budky míří do šrotu

Koalice ještě v předchozím složení pod vedením Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) o využití prázdných telefonních budek debatovala. Podle Hejmy vznikla koncem loňského roku studie, která podrobně mapuje všechny automaty v centru Prahy a jak by bylo možné místa po nich využít. Celkem v Praze 1 dosud fungovalo 66 telefonních automatů, z nich více než polovina byla ukryta v budkách, jedenáct jich mělo místo ve vestibulech metra a v prostoru hlavního nádraží.

A co se tedy nyní bude s jedním ze symbolů dob minulých dít? Některé budky poputují do šrotu, jiné bývalý provozovatel poskytl městské části.

„Nabízí se například možnost jejich využití pro informační servis například o akcích radnice či záborech prostranství. Kromě toho se na řadě míst v Česku už před delší dobou staly z vysloužilých budek knihobudky, které slouží k bezplatné výměně a půjčování knížek, i to je jedna z variant,“ uvažuje facebookový příspěvek. Praha 1 se navíc zavázala k podpoře budování dobíjecích stanic pro elektromobily, proto zmíněná studie zvažovala i možnost jejich vytvoření. Stejně tak by mohly místo telefonních budek vzniknout stojany pro kola.

Na sociálních sítích (nejen) pod tímto příspěvkem o smyslu debatují občané. „Nejvhodnější by jistě bylo budky odstranit. Většinou zabírají místo na chodníku a blokují průchod. Využití budek jako nabíjecích stojanů problém nabíjení neřeší. Pokud má dojít k opravdovému nárůstu elektromobility, bude nutný nabíjecí stojan pro každé parkovací místo. Pro parkování koloběžek jsou budky nevhodně umístěny. Jestliže teď budka překáží průchodu, bude stejně překážet i stojan na koloběžky v tomtéž místě,“ myslí si jeden z facebookových uživatelů.

Hodně diskutujících variantu prázdného místa podoporuje, snad jen tam, kde to jde, vysadit strom, navrhují další. Vtipálci přidávají možnost vybudovat z nepotřebných telefonních budek zastávky městské hromadné dopravy s pohodlnou sedačkou (nebo při delším čekání lehátkem) uvnitř.

Londýn si červené budky hýčká

V Londýně si na rozdíl od Prahy, kde se demontáž rozhodně netýká pouze centrální městské části, telefonní budky v typické červené barvě hýčkají. Turisté se totiž před nimi touží vyfotit. Nyní z nich jsou třeba bistra. Jedna červená budka změnila barvu na zelenou a přeměnila se v solární nabíjecí stanici. Solarboxů v anglickém hlavním městě má přibývat. Některé budky však přece jen i tady byly srovnány se zemí, avšak na jejich místě vyrostly totemy s možností dobíjení telefonu, malou interaktivní mapou a wi-fi internetem zdarma.