Pražanům, kterým se nelíbí navrhovaná podoba nových stanic metra D, se blýská na lepší časy. Vedení magistrátu dnes čeká jeden zásadní úkol: zadají dopravnímu podniku, aby vypsal výtvarnou soutěž na podobu osmi stanic připravované linky. Půjde o zastávky od Písnice po Pankrác. Zároveň vznikne i kompletní architektonická soutěž na stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Ty jsou součástí až druhé fáze budování linky, proto je na ně dostatek času.

Praha chce řešit výtvarné řešení 

Podmínky soutěže se budou teprve připravovat. Otázkou tak zůstává, do jaké míry se nakonec upraví dosud navrhovaná podoba stanic. Projekty aktuálně tvoří společnost Metroprojekt, kterému Praha zakázku za 440 milionů korun přidělila.

„Očekávám obtížné vyjednávání o výtvarných soutěžích, protože Metropojekt má jinou představu než třeba já. Práce na přípravách odstartují. Jaká bude jejich výsledná podoba, je ještě otázka. My bychom byli rádi, aby měl vysoutěžený výtvarník volnou ruku. Samozřejmě v rámci dodržení bezpečnostních, požárních a dalších pravidel," řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská Pražskému deníku. „Spor je v tom, že nechceme řešit výtvarníka, ale výtvarné řešení," dodala.

Jakou představu o podobě výtvarné soutěže má sám Metroprojekt, zatím nechtěl jeho generální ředitel David Krása prozradit.

Bude to soutěž nebo fraška? 

O výsledek má velké obavy architekt Petr Kučera, jeden z autorů petice proti dosud navrhované podobě stanic metra D. „Všichni dnes chtějí vypisovat soutěž, ale nikdo nemá konkrétní představu, co by měla obsahovat. Záležet bude na samotných podmínkách," upozorňuje.

Podle něj měla být vyhlášena kompletní architektonická soutěž na podobu všech zastávek už před šesti lety. Vzhledem k probíhající realizaci je dnes už pozdě, proto Kučera připouští možnost udělat kompromis. Obává se však, aby výtvarná soutěž neskončila fraškou, kdy reálně nebude možné výslednou podobu stanic výrazně ovlivnit. „Je jasné, že soutěž bude do jisté míry kočkopes, protože vstupujeme do projektu, který už existuje," prohlásil Petr Kučera.

Petici už podepsalo kolem tří tisíc lidí 

Mohlo by se zdát, že výtvarná soutěž je reakcí na výtky ze strany veřejnosti. To už dříve zavrhnul náměstek pro dopravu Petr Dolínek. Podle něj měl magistrát soutěž v plánu dříve, než mu petice přistála na stole.

Petici za novou podobu stanic připravované linky metra D už podepsalo kolem tří tisíc lidí. Jejím obsahem se proto bude zabývat pražské zastupitelstvo na svém jednání ve čtvrtek 20. října.

Vznikne deset nových stanic 

Dosud uveřejněné řešení od firmy Metroprojekt podepsaní kritizují. „Nenesou známky moderní soudobé architektury, působí jako postmoderní stavby 90. let," píše se mimo jiné v petici.

Trasa metra D povede z Náměstí Míru do Písnice. Jako první se začne stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice, poté přijde na řadu etapa z Pankráce na Náměstí Míru. Dohromady jde o deset nových stanic. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče.

Čtěte také: Pražští radní projednají vánoční trhy, stanice metra D i kamiony