Dlouhých sedm let nebyl ve stanicích metra ani jeden odpadkový koš. Všechny zmizely po teroristických útocích ve světě v roce 2001. Nyní by se měly vrátit zpět a do konce roku by se jich do metra mělo dostat celkem 150 za přibližně půl milionu korun. Potvrdil to dopravní podnik (DP).

Někteří lidé si už přitom ani neuvědomují, že před lety koše v metru vůbec byly. „Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela, zdálo se mi to automatické a vlastně jsem ani nepostřehla, že tady koše chybí,“ řekla osmnáctiletá Radka Zátorská z Vysočan.

Na nástupištích koše ale stále nebudou

Dopravní podnik bojuje s velkým množstvím odpadků, jejichž úklid je nákladný a od instalace košů si slibuje zlepšení čistoty. Koše se však nedostanou přímo na nástupiště, ale budou ve vestibulech u vstupů respektive výstupů z metra. „Odpadkové koše budou drátěné a s fólií, jako jsou na letišti, vše probíhá po dohodě s magistrátem,“ potvrdila Eva Dydová z oddělení komunikace dopravního podniku.

Právě bezpečnostní komise magistrátu před lety vyzvala DP, aby koše odstranil z důvodu možných teroristických útoků, kdy je mohl někdo využít k umístění bomby. Naposledy však radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) informoval, že pokud budou koše ve vestibulech, tak s tím magistrát souhlasí. Tak tomu už déle je například ve stanici Dejvická. close zoom_in

„Jen doufám, že nikdo nikdy koše nezneužije k takovému ohavnému činu, jako je teroristický útok,“ řekl další cestující Bedřich Stárek z Prahy 9. Již před časem ale bezpečnostní ředitel Dopravního podniku Antonín Fedorko prohlásil, že pokud by chtěl někdo v metru zaútočit, udělá to, i když tam koše nebudou.

Vestibuly metra mají být čistější

Nejen koše ale mají zlepšit čistotu vestibulů, kterou cestující dlouhodobě hodnotí jako špatnou. Dopravní podnik si nově vybral dvě firmy, jež se budou o úklid starat. Roční částka za úklid by se měla pohybovat zhruba ve výši 90 milionů korun. Kromě toho by měly společnosti zajišťovat i další služby, například čištění grafitti.