Původní červená lanovka z roku 1996 ukončila provoz 3. ledna. Náklady na opravu takzvaného šikmého výtahu, jak se kabině také říká, a výstavby nového wellness centra u horní stanice dosáhly zhruba 44 milionů korun.

„Lanovku využívají kromě hotelových hostů i návštěvníci parku Mrázovka nebo obyvatelé Prahy 5. Zároveň turisti, kteří lanovou dráhu využívají jako atrakci, která se jen tak nevidí,“ vysvětlil ředitel hotelu NH Praha Petr Nešpůrek.

Cestující MHD. Ilustrační foto.
Pražská MHD je jedna z nejlepších na světě, říká odborník. Pořád je co zlepšovat

Kabina jezdí pro hotelové hosty i veřejnost bezplatně. Původní lanová dráha za téměř 22 let provozu převezla 14,8 milionu pasažérů a ujela vzdálenost 581 663 kilometrů. Šikmý výtah spojuje přes park Mrázovka dvě hotelové budovy, z nichž dolní se nachází u křižovatky Duškovy a Mozartovy ulice a horní na vrchu Mrázovka.

Nejmenší pražská lanovka pojme 12 lidí a při 1,5 minutové jízdě zdolá převýšení 50 metrů. Šikmý výtah jede rychlostí 2,5 metru za sekundu. Jako novinku mohou cestující v obou stanicích sledovat na LCD displeji polohu kabiny na trati včetně ukazatele času, za jaký do stanice dorazí. Její posun zajišťují čtyři lana o průměru 13 milimetrů, která jsou napínána závažím v dolní strojovně o váze 1,5 tuny.

Projekt Smíchovské nábřeží hotel
Pražané se budou divit. Šestipatrový hotel změní panorama hlavního města

Ikonická červená barva a neobvyklý design kabiny, který připomíná filmy s Jamesem Bondem z 60. let si už turisté v parku Mrázovka neprohlédnou. „Původní kabina už překročila hranici životnosti, měla za sebou dvacet let provozu a více než čtyři miliony jízd. Proto jsme se rozhodli pro její rekonstrukci," dodal Nešpůrek.

Lanovkou, z které si můžete užít jedinečný výhled nejen na pražský Smíchov, ale i na celou metropoli, se můžete projet v čase od 5.30 do 23.30 hodin. Při jízdě se můžete pokochat i známou vilou zpěváka Karla Gotta.