„Úřad je v katastrofálním stavu. Poddimenzované stavy sužují konkrétně stavební úřad či odbor správy majetku. A vzniká tu paralelní skupina poradců, kteří zasahují úředníkům do práce a snaží se je nachytat na švestkách. Výsledkem je ztráta týmového ducha, zaměstnanci chodí do práce neradi, jsou demotivováni a chtějí odcházet,“ tvrdí Hejma, který údajně v poslední době slyší nářky úředníků dennodenně.

Právě odpovědnost za víc než tři stovky zaměstnanců radnice a kvalitu jejich práce je podle Hejmy hlavním důvodem k výpovědi koaliční smlouvy.

Petr Hejma.Politik, který sám vedl Prahu 1 mezi roky 2006 a 2009 ještě v barvách ODS, přitom za „destrukci“ úřadu viní starostu Pavla Čižinského (Praha 1 sobě). „Odpovědný za chod úřadu je vždy starosta a strana, kterou zastupuje. Projevuje se tu podle mě jejich evidentní nezkušenost. Dnes se obávám, že se naše názory na řízení úřadu do souladu nedají,“ uvedl Petr Hejma.

Starosta Čižinský reagoval na kroky Hejmy v pondělí. „Výpověď koaličního partnera bereme velmi vážně. Vyslechneme si jeho návrhy a budeme hledat řešení,“ uvedl. Na výtky vůči sobě už během úterý nereagoval a dotazy Pražského deníku nechal bez odpovědi.

Krize trvá už měsíc

Hejma teď zřejmě drží v rukou všechny trumfy. V loňských volbách sice skončili Hejmovi „patrioti“ až čtvrtí, ale variant pro vytvoření nové koalice není mnoho - ve volbách vítězné hnutí Praha 1 sobě se ostře vymezuje proti „starým pořádkům“, které pro něj představuje ODS (druhá ve volbách) a TOP 09 (pátá ve volbách). A podobně jsou na tom vůči oběma pravicovým stranám Piráti (třetí ve volbách). Hejma si tak může vyslechnout „nabídky“ od obou táborů…

Koaliční krize na „jedničce“ trvá už zhruba měsíc. Pirátský radní David Bodeček v listopadu vyzval Čižinského stranu k sebereflexi. Ta se podle něj ani podle Hejmy zatím nedostavila. Bodeček přesto stáhl nabídku vlastní rezignace, nechal se patrně přesvědčit ostatními kolegy z Pirátské strany. Ti totiž stále považují dosavadní koalici za nejlepší možnou.

Změny už byly i jinde

„Uděláme vše pro to, aby se do vedení města nevrátili trestně stíhání zastupitelé nebo se znovu nenastolily praktiky, které na radnici panovaly za starosty Lomeckého, jenž se neštítil 'rozdávat' byty z bytového fondu svým známým pod cenou, spolupracovat s hazardní lobby, nebo plánoval privatizovat Nemocnici Na Františku,“ komentoval situaci kolektivně klub pirátských zastupitelů.

Výpověď koaliční smlouvy má měsíční lhůtu a podle Hejmy se jeho tým chová jako férový partner v rozvodovém řízení. Starostu proto nesesadili už na úterním zastupitelstvu. „Musíme teď sestavit vedení radnice lépe,“ dodal Hejma, podle kterého má jeho „pravicovější“ blok se zbytkem koalice i hodnotové spory - nelíbí se mu třeba snaha o zkrácení provozní doby předzahrádek.

Jako první z velkých městských částí skončila koalice v dubnu v Praze 4. Koalici starosty Petra Štěpánka (Zelení) „položili“ dva přeběhlíci a vlády se chopila dosavadní opozice ANO, ODS a TOP 09. V září pak následoval otřes v Praze 5, kde koaliční partneři odvolali s pomocí opozice pirátského starostu Dana Mazura.