Pokud novela projde Senátem a podepíše ji prezident, hlavnímu městu pomůže mimo jiné dostat do rodin děti z kojeneckého ústavu v Krči. „Ten jako jediný v republice zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví, které odmítalo spolupráci na transformaci ústavu nebo jeho převzetí pod hlavní město,“ upozornil pražský magistrát v tiskové zprávě.

Praha zřizovala kojenecký ústav ještě na Zbraslavi, ale tady už nejmenší děti do tří let věku nepřijímají a zařízení prochází transformací na centrum podpory rodin.

Tým Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Hledá pomoc pro kolegyni Petru Levákovou.
Záchranářka pomáhá lidem už 16 let, dárci teď mohou pomoci jí

Pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě) rozhodnutí poslanců vítá.

„Malé děti si z ústavů přes všechnu péči tet odnášejí opravdu nesmírně těžké následky a kojenecké ústavy jsou velkou ostudou této země. Díky zákonu bychom mohli Prahu kojeneckých ústavů úplně zbavit, a to je pro děti skvělá zpráva,“ řekla.

Batolata neskončí ani v Klokánku

Novela o sociálně-právní ochraně dětí řeší kromě kojeneckých ústavů rovněž zařízení pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc – tedy například Klokánků. Ani tady by od roku 2025 neměli končit kojenci a batolata. Náhradou za ústavní péči má být buď podpora biologických rodin, nebo náhradní rodinná péče ve formě adopce a pěstounské péče (včetně té na přechodnou dobu).

„Udělám všechno pro to, aby se nám v Praze podařilo dostat děti do rodin daleko rychleji. Také budeme usilovat o to, aby se do rodin dostaly i skupiny sourozenců a děti s těžkým postižením, kterým zákon povoluje výjimku. Ale jsou to děti jako všechny jiné a také ony mají mít svou rodinu, o tom jsem přesvědčena,“ popsala magistrátní snažení Milena Johnová.

Opilý pár se v Praze na Florenci napadal, žena měla dítě v náruči. Zakročila městská policie.
Drama na Florenci: láhev „tvrdého“, hysterická žena a kojenec v náručí

Hlavní město například pro rodiny s dětmi se zdravotním hendikepem připravuje síť odlehčovacích služeb. Sociálně slabším obyvatelům pak vytváří nové služby a pracovní místa tak, aby se mohli přesunout i se svými potomky z ubytoven do běžných domácností.

Radní Johnová má radost také ze schválení zvýšení odměn, na něž Praha dlouhodobě apelovala a které mají pomoci rozšířit kapacity pěstounské péče: „Málokdo si umí představit, jak náročné je pečovat o přijaté děti. Pěstouni dětem pomáhají zvládat jejich traumata a staví je na nohy.“

Právě v bývalém kojeneckém ústavu na Zbraslavi vzniknou v rámci nové organizace také týmy podpory specializované pěstounské péče o děti.