„Jako starej rocker z toho radost nemám, ale zákony platí pro každého. A stadion prostě na pořádání koncertů zkolaudován není,“ napsal vršovický místostarosta Filip Humplík (ODS) na svou facebookovou stránku, kde sdílel článek z webu České televize věnující se tomuto ožehavému tématu.
Někteří uživatelé hned v komentářích Humplíkovi vyčetli, že radnice řeší „kraviny“ a zákazy nepatří mezi obvyklou výbavu pravicového politika. „To, že stadion není správně zkolaudován, není moje chyba,“ odpověděl Humplík. „I jako fanoušek zmiňovaných kapel bohužel musím konstatovat, že i u posledních koncertů Kabátu, Kiss nebo Rammstein bude stavební úřad zahajovat správní řízení. Zákony musí platit pro každého,“ zopakoval místostarosta.
Fotogalerie: Koncert Kiss v pražském Edenu
Česká televize uvedla, že stavební odbor Prahy 10 podle mluvčího radnice Davida Poláka vedl s pořadateli už několik správních řízení, kde byly uděleny pokuty za víc než půl milionu korun. „Pořadatelé bohužel pokuty berou automaticky jako součást svého rozpočtového plánu,“ dodal místostarosta Humplík.
Stadion podle úřadu o povolení k pořádání kulturních akcí už dvakrát požádal. Obě žádosti ovšem vršovický stavební odbor zamítl. „Nesplnily totiž zákonné podmínky. Jedna z podmínek je hluk, kapacita a doprava v okolí arény,“ vysvětlil rozhodnutí mluvčí Polák. Právě na tyto věci - spolu s nepořádkem v okolí - si místní obyvatelé stěžují nejvíc.
Kolaudaci máme, tvrdil vlastník i v roce 2010
V diskuzích na sociálních sítích nicméně mnozí namítali, že jim hlasitá hudba při koncertech nevadí víc než ruch při fotbalových utkáních. Pokud by navíc Slavia zvládla kvalifikaci o Ligu mistrů, může na podzim domácí zápasy začínat až ve 21 hodin. Zákon přitom stanovuje, že přes den nesmí být hluk v obydlené oblasti vyšší než 45 decibelů, po 22:00 pak 35 decibelů. To odpovídá škále mezi běžným pouličním hlukem, normálním rozhovorem mezi lidmi a relativním tichem v obsazeném hledišti kina.
Praha 10 stejný problém řešila už v roce 2010 během vystoupení zpěvačky Pink, kdy v Edenu (tehdy Synot Tip Aréně) kromě Slavie kvůli rekonstrukci sousedního Ďolíčku hráli i fotbalisté Bohemians 1905. Někdejší kontroverzní vlastník E Side Property tvrdil - stejně jako současný majitel arény, že povolení na pořádání koncertů má. Produkční firmy navíc upozorňovaly na vysoké místní poplatky, které mohly z radnice klidně putovat občanům jako kompenzace za snížení jejich komfortu.
„Společnost Eden Aréna, vlastník Sinobo Stadium, dokončila kolaudační řízení do statutu dokončené stavby, což je mimo jiné administrativní podmínkou pro využívání takzvané multifunkce, tedy pořádání fotbalových utkání i kulturních akcí, pro které byla aréna projektována a vystavěna,“ uvedl pro ČT výkonný ředitel vršovického stadionu Aleš Stluka.
Sinobo Stadium od konce loňského roku většinově vlastní čínská společnost Sinobo. Majoritní podíl stadionu i fotbalového klubu SK Slavia Praha převzala od čínské státní společnosti CITIC Group, která dříve převzala vlastnictví klubu od původního čínského vlastníka společnosti CEFC.
„S vedením stadionu aktivně jednáme a hledáme řešení. Doufám, že bude v horizontu týdnů. Vedení stadionu nám přislíbilo nápravu současné situace,“ zakončil místostarosta Humplík. Číňané se tak zřejmě nevyhnou dalším pokutám. Budoucnost koncertů se však zatím odhadnout nedá.