„Pro slyšícího člověka je běžné, že pokud má zájem o nějakou přednášku, work-shop či jinou volnočasovou vzdělávací aktivitu, může ji bez jakékoliv bariéry navštívit. U neslyšících je to komplikovanější,“ popisuje motivaci pro vznik organizace její zakladatel Jan Wirth. Na běžných přednáškách a akcích totiž většinou tlumočení do znakového jazyka není zajištěno, často ani tlumočníci z časových důvodů nemůžou. „Je jich málo a jsou časově vytíženi,“ popsal Wirth.

Peníze poputují na nájem prostor 

Za dva roky působení se ve Znakovárně uskutečnilo přes dvacet přednášek, diskusí, workshopů a dalších volnočasových aktivit. „Akce pořádáme jednou za 14 dní, průměrně chodí asi 40 lidí. Nejvyšší účast jsme zaznamenali při přednášce amerického neslyšícího cestovatele,“ připomněl Wirth.

Na další rozvoj centrum momentálně shání finance prostřednictvím platformy Hithit. Vybrané peníze poputují na nájem prostor, na odměny pro přednášející a na technické vybavení. Na akce by totiž organizátoři chtěli nalákat i další neslyšící, kteří nemůžou fyzicky dorazit například kvůli vzdálenosti.

Propojení dvou světů 

„Každou přednášku bychom chtěli natáčet, otitulkovat a zveřejnit. K tomu potřebujeme technické vybavení, například kameru, titulkovací program a tlumočníka, který titulky napíše,“ vyjmenoval Wirth. Peníze by také mohly jít na tlumočníky. „Chceme svět neslyšících a slyšících propojit,“ dodal Wirth.

Do budoucna by se navíc v programu Znakovárny mohly objevit akce pro děti, bleší trh, deskové hry, vaření, bubnování či tancování. Na letošek centrum sídlící na Újezdě chystá například přednášky o diskriminaci neslyšících, o hledání zaměstnání či o partnerských vztazích slyšících a neslyšících.