Po úvodní fázi demontáží původního vybavení a vyklízení prostor se práce nyní mimo jiné zaměřují na konstrukci a statiku všech tří propojených budov, tedy posílení základů či reorganizaci uspořádání podlaží v suterénu. Dokončení rekonstrukce je naplánováno na druhou polovinu roku 2024.

„Místo, kde se objekt nachází, je skutečně výjimečné, a proto jsme si od samého počátku byli vědomi toho, že k výstavbě je třeba přistupovat zvlášť citlivě. I z toho důvodu jsme o projektu podrobně diskutovali s úřady i památkáři. Za získáním stavebního povolení tak stojí pět let intenzivní práce,” uvedla Alexandra Drozdová, mediální zástupkyně projektu.

Ilustrační foto.
Nové tunely pod Prahou mají výrazně změnit železnici Středočechům

V úzké spolupráci s památkáři byl navíc vytvořen soupis relevantních historických prvků všech tří budov. Tyto prvky pak budou v nové podobě 100YARDS zachovány a projdou renovací.

„Díky tomu, že projekt přinese jednu z nejdelších výkladních ploch v segmentu high street retailu na území Prahy, máme také jedinečnou možnost jeho prostřednictvím zkultivovat i okolní prostředí a zvýšit atraktivitu lokality jak pro obyvatele Prahy, tak zahraniční návštěvníky,” dodal Hagen Knaupp, ředitel správy aktiv společnosti LaSalle Investment Management pro kontinentální Evropu.

Moderní řešení v historickém kabátě

Pro realizaci projektu si investor, společnost LaSalle, vybral architektonické Studio acht vedené Václavem Hlaváčkem, které stojí za mnoha proměnami historických objektů. K těm nejvýznamnějším se řadí rekonstrukce fasády pražského Národního muzea a vybraných objektů Hradu, kompletní obnova Sázavského kláštera, Královského Letohrádku či přeměna brownfiledů v Brně u říčky Ponávka a na místě továrny Vlněna.

Rekonstrukce tramvajového pásu v ulici Komunardů, Bubenské nábřeží.
Na Bubenském nábřeží začala oprava tramvajové trati, výluka potrvá do prosince

„Realizace projektu propojujícího tři objekty v tak významné lokalitě je pro nás výzvou. Výsledkem bude udržitelné maloobchodní a kancelářské centrum. A to vše za věrně zachovanou historickou fasádou,“ řekl Václav Hlaváček.