Továrna, na kterou si kvůli hluku stěžovali obyvatelé komořanské ulice Za Strojírnami, se v budoucnu zřejmě promění v byty se šesti tisíci obyvateli. Majitel pozemků CTY Group totiž požádal Prahu 12 o návrh změny územního plánu z výroby na bytovou funkci. Na místě, které nyní plán dovoluje zastavět továrnami a sklady, by pak mohla vyrůst rezidenční čtvrť. Návrh v úterý podpořili zastupitelé Prahy 12. Místní obyvatelé se ale nové zástavby obávají kvůli nárůstu dopravy.

Radnice záměr schvaluje

„Myslíme si, že by to byla změna k lepšímu, protože je v daném místě problém s hlukem a prachem,“ sdělila místostarostka Prahy 12 Helena Chudomelová, která má na starosti územní rozvoj. Právě kvůli hluku z továrny společnosti Modřanská potrubní, kterou vlastní CTY Group, zaslali v srpnu obyvatelé ulice Za Strojírnami radnici Prahy 12 petici. Ke studii investora ale měla Praha 12 i připomínky. Stejně jako místním se jí nezamlouvaly koeficienty zástavby. Umožňovaly by totiž hustou a výškovou zástavbu. „To je z bláta do louže. Změna znamená konec klidnému bydlení.

Mám okna k silnici a nová zástavba by ji zahltila automobily,“ řekla obyvatelka ulice Za Strojírnami Lubomíra Chadimová, která se obává nárůstu dopravy v ulici Do Koutů. Obavy mají ale i jiní obyvatelé. „Z hlediska životního prostředí se tomu nebráníme. Jde však o to, aby zástavba nebyla příliš mohutná a neúměrně nezatížila okolí,“ dodala místostarostka Hana Jandová, která má v Praze 12 na starosti dopravu a životní prostředí.

Investor CTY Group, který plánuje na pozemcích budovat dva tisíce bytů, proto ještě před zastupitelstvem snížil výšku části budov a přehodnotil zástavbu v místech, kde je dnes zeleň. „Dalším jednáním se nebráníme, na druhou stranu musejí úřady zohlednit, že je naším zájmem maximalizovat komerčně využitelné plochy,“ uvedl jednatel CTY Komořanská Ondrej Oravec.

Byty by měly vyrůst nejdříve za pět let, a to v areálu někdejších Modřanských strojíren severně od ulic Kyslíkova a Do Koutů. Právě tam nyní je také továrna Modřanské potrubní. Podle Oravce by továrna měla být v horizontu pěti let přemístěna do jiné lokality v České republice. Záměr změny územního plánu nyní bude čekat na projednání v radě a zastupitelstvu Prahy. Jednání může odhadem skončit za dva až tři roky. Do té doby budou muset lidé žít s továrnou. Právě na její hlučný provoz upozorňují už několik měsíců.

Slíbil nápravu

V říjnu se kvůli této záležitosti sešli místní a zástupci radnice Prahy 12 s generálním ředitelem. Ten slíbil nápravu modernizací výroby. Podle některých lidí je hluk stále slyšitelný, a to i přes to, že územní plán povoluje jen výrobu, která by neměla rušit. Radnice proto iniciovala druhé společné setkání. Nyní čeká na reakci Modřanské potrubní. Měřit hluk na místo opět vyrazí také pražská hygienická stanice. „Naposledy bylo provedeno neohlášené místní šetření v úterý 20. listopadu. Stane se tak ale v dohledné době,“ uvedla vedoucí oddělení komunální hygieny Ludmila Čerňanská.