I letos se o hlavní program postaralo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Letos představilo dřevěnou kraslici, vajíčko ze zápalek, velkou kraslici z křepelčích vajíček a také největší stolní kalendář na rok 2008, který je dlouhý dva metry a vysoký 94 centimetrů. V Pelhřimově ovšem musela zůstat téměř šestimetrová pomlázka, neboť není snadné ji převážet. Místo toho v sobotu vznikl nový velikonoční rekord. Píseň Oblidi Oblada od Beatles hrálo najednou 144 řehtaček.

Došlo i na tradice

Především zahraniční turisté nedokázali odolat českým dobrotám. Prodávaly se klobásy, bramborové placky, cukrovinky a tradiční trdelníky.

Centrum města mělo o Velikonocích i duchovní rozměr, utužovaly se také tradice. V chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se v pondělí sešli pravoslavní věřící, aby zapálili svíci se svatým světlem.

Na Karlově mostě se zhostil tradiční pomlázky ponocný Jan Sluníčko. Překvapené turistky mrskal až do poledne, kdy musela pomlázka skončit.

„Pomlázka je vysvěcená, proto každá žena omládne jednou ránou o jeden rok,“ vysvětlil ponocný. S nadsázkou dodal, že některé ženy chtějí vymrskat i dvacetkrát.

Jan Sluníčko už sedmým rokem na Velikonoční pondělí otevírá den troubením. „V Praze nejsou slyšet kohouti, tak za ně dělám náhradu. I proto mám na hlavě symbolického kohouta. Kdybych to neudělal, nastala by věčná tma a temno,“ uvedl ponocný.

Zajímavý program nabídly o prodlouženém svátečním víkendu i další části metropole. V trojské zoologické zahradě se dětem líbil velikonoční jarmark.

Dvě malérečky tu barvily velikonoční vejce voskem a zdobily je slámou. Děti se mohly zapojit do krášlení vajíček i pletení pomlázek.

Pro nejmenší návštěvníky byl připraven i další program. Hrály se kuličky, skákal se panák nebo chodilo na chůdách. Největší zájem vzbudily čerstvé přírůstky trojské zoo – kůzlata a kachňata.