Protestující, svolaní Českou pirátskou stranou, požadovali odstoupení od obchodní dohody proti padělatelství. Žádají také přijetí ústavního zákona garantujícího svobodný internet v ČR, transparentnější projednávání mezinárodních smluv či otevření financování státních institucí a politických stran kontrole veřejnosti.
Na Staroměstském náměstí v Praze se krátce po 14:00 sešlo asi tisíc lidí. Během pochodu Pařížskou ulicí přes náměstí Curieových, Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše před sídlo vlády narostl počet o další tisícovku. Po krátkých zastávkách u budovy kabinetu a na Klárově, zakončili zhruba v 16:00 protestující svou demonstraci na náměstí Jana Palacha. Zazněly krátké projevy.
Česká vláda v týdnu pozastavila ratifikaci dokumentu. "Pozastavení ratifikace smlouvy ACTA považujeme určitě za vítězství, ale nepřeceňujeme ho. Chceme, aby byla dohoda zastavena úplně," řekl místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Smluva podle něj povede k cenzuře internetu a krácení ústavních práv občanů. "ACTA se netýká pouze pirátů, ale celé společnosti," prohlásil jeden ze členů hackerské skupiny Anonymous. Hackeři, kteří v minulých dnech napadli například webové stránky ODS, slíbili premiérovi Petru Nečasovi (ODS) příměří, pokud dohodu důrazně odmítne.
Česká pirátská strana pak vyzvala lidi, aby se o další osud dohody nepřestali zajímat. Strana se bude podle svých představitelů snažit o to, aby smlouvu přezkoumal Ústavní soud.
Protestovalo se i v dalších městech
Proti dohodě, která podle jejích odpůrců omezí svobodné prostředí internetu, se dnes protestuje po celém světě. Jen v ČR lidé demonstrovali asi ve dvou desítkách měst. Někteří z účastníků pražského protestu měli masky Guye Fawkese z komiksu a filmu V jako Vendeta, které symbolizují Anonymous. Nad davem, na který dohlíželo desítky policistů, vlály pirátské vlajky a řada transparentů s nápisy jako ACTA smrdí, ACTA škodí vám i lidem ve vašem okolí, ACTA = kyberfašismus.
Průvod se nesl ve veselém duchu, hrála hudba. Lidé podepisovali petici. Podle organizátorů ji jen v hlavním městě dosud podepsalo zhruba 2500 odpůrců dohody. Petiční akce se však stejně jako protesty konají i na dalších místech. Podobnou akci již odpůrci smlouvy měli na začátku února, kdy se na pražském Klárově shromáždilo více než 1000 lidí, kteří pak šli na Pražský hrad.
Česká vláda tento týden pozastavila kvůli nejasnostem ratifikační proces smlouvy. Podobně se zachovalo Německo, Polsko a Slovensko. Zástupci hudebního průmyslu, podle nichž je smlouva potřebná, za to českou vládu kritizovali. Opoziční ČSSD naopak vyzvala vládu, aby od smlouvy zcela odstoupila.