Most přes Vltavu a ostrov Štvanici není podle Plamínkové v dobrém stavu a bez přeložení kolektoru by se jeho oprava nemohla uskutečnit. „Tato stavba je jednou z nejvýznamnějších v současnosti v Praze. Málokdo si uvědomuje, jak podzemní infrastruktura, jako jsou vodovody, kanalizace nebo právě kolektory, ovlivňuje život ve městě," řekla. Délka nového kolektoru bude 413 metrů, jeho stavba byla zahájena v září loňského roku.

Čtěte také: Před 105 lety byl slavnostně otevřen pražský Hlávkův most

První pražské kolektory se začaly stavět v 80. letech 

Ondřej Fuchs, generální ředitel firmy Subterra, která spolu s Hochtiefem kolektor pro Prahu buduje, připomněl, že poslední kolektor město dokončilo před sedmi lety na Václavském náměstí. „Jejich historie sahá do 60. let, kdy město stavělo v oblasti Žižkova a Karlína mělce uložené kolektory," řekl. První ražené kolektory, jako je tento, se začaly stavět v 80. letech.

Pražské kolektory měří zhruba 90 kilometrů. V chodbách vysokých 2,4 metru a širokých 2,7 metru jsou uloženy všechny inženýrské sítě jako například elektrické vedení nebo vodovod. Nejhlubší jsou uložené až 35 metrů, u napojení do domů jsou přibližně dva metry pod povrchem. Městská firma Kolektory Praha odvádí do rozpočtu Prahy finanční prostředky, které získává z pronájmu svých služeb. V roce 2015 měla firma hospodářský výsledek před zdaněním asi 21 milionů korun.

Čtěte také: Hlávkův most se snad konečně dočká opravy