Budeš zítra na Staroměstském náměstí zpívat koledy taky?

Samozřejmě. Po patnácti letech si zopakuji slova a půjdu do toho.

To jsi tak dlouho nezpíval koledy?

Možná je to ještě déle. Přiznám se, že jsem si ke koledám vypracoval tak trochu averzi. Spíš než se svátky klidu je mám totiž v posledních letech spojené se svátky konzumu. Koledy původně zpívaly děti, když obcházely domy a „koledovaly si“ o výslužku. Dnes můžeme koledy nejvíce slyšet z amplionů v hypermarketech, čímž obchodníci koledují o to, abychom u nich co nejvíce utratili. Z koled se stal nástroj pro zvýšení prodejnosti, což je z mého pohledu obludné. Ale právě proto jsou ohromně důležité akce jako je tato. Vrací koledy tam, kam patří. Na náměstí, do ulic… K dětem. Je to akce, při které se můžete na chvíli vytrhnout z všeho toho bláznivého předvánočního mumraje a na chvíli si uvědomit, že Vánoce jsou tady proto, abychom byli spolu nejenom v těch nákupních centrech.

Co bys vzkázal lidem, kteří koledy běžně nezpívají?

Nikoho samozřejmě nechci nutit, ale… Aby nedali na předsudky a přišli. Stejně jako bychom si měli hájit Ježíška před Santa Clausem nebo pravda, v posledních desetiletích mediálně trochu schovaným Dědou Mrázem, měli bychom si udržovat i tradici zpívání koled.

Přibliž, jak to bude zítra na Staroměstském náměstí vypadat?

Bude to jednoduše moc příjemný podvečer. Prohlédneme si adventní jarmark a zazpíváme si koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus pán a Půjdem spolu do betléma. Spolu s námi děti z pražských lidušek, pro které to bude příležitost zazpívat si možná i s několika tisícovkami lidí.

Koledy rozezní Česko. Přidejte se k nám

Zveme vás na mimořádnou adventní akci. Zastavte se a přijďte si spolu s Deníkem, nejčtenějším seriózním periodikem v České republice, které píše především o dění ve vašem okolí, už ve středu zazpívat vánoční koledy. S výjimkou severních Čech vždy nejméně na jednom náměstí v každém regionu Čech, Moravy a Slezska v 18 hodin. Vedle Deníku vás na akci zvou též Rádio Impuls a generální mediální partner TV Nova.

Fandíte Deníku na Facebooku? Nyní si můžete na svůj profil stáhnout i jednoduchou aplikaci, díky níž si s námi zazpívají opravdu všichni.

Podívejte se také na stránky www.ceskozpivakoledy.cz.

SOŇA KACEROVSKÁ