VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolaps sociálního systému může poznamenat žadatele i stát

Praha - Desítky stížností řeší ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli prodlevě ve vyplácení některých sociálních dávek. Podle právníků ale hrozí státu za čekání Pražanů na vyřízení žádostí kvůli nedostatku posudkových lékařů ižaloby. Psychologové a terapeuti navíc varují: průtahy se mohou uněkterých lidí projevit psychickými poruchami.

15.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Vít Šimánek

Až roční čekání Pražanů na peníze zněkterých sociálních dávek trvá již od loňského roku. Důvodem je nedostatek posudkových lékařů. Těch by pražský úřad práce měl mít podle tabulek 12, ve skutečnosti jich posouzení zdravotního stavu provádí šest. Na úřadech městských částí se tak kupí tisíce nevyřízených žádostí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je situace vPraze nejsložitější zcelé České republiky. Nejhůře je na tom Praha 6.Má jich na1800.

„Pokud nejsou žadatelé spokojeni sprací úředníků, měli by se obrátit na nadřízený orgán stím, že dochází kprůtahům a mělo by být zakročeno,“ popsal jeden zkroků, kteří mohou čekající udělat, právník Oldřich Choděra.

Tím je vpřípadě sociálních odborů ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které vsoučasné době již stížnosti řeší. „Na MPSV dorazily urgence žadatelů osociální příspěvek vpočtu maximálně několika desítek,“ uvedl mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Stížnosti se týkaly dlouhého vyřizování žádosti a výše příspěvků.

Úředníci ministerstva musí stížnosti podle Oldřicha Choděry posoudit do půl roku. Pokud sjeho závěrem žadatel dávky nebude souhlasit, může se obrátit na soud žalobou škody způsobené nesprávným úředním způsobem.

Možnost bránit se soudní cestou potvrdil také advokát Tomáš Pelikán. „Podmínkou je, aby člověk, který podá žalobu na stát, prokázal, že mu vznikla škoda, byla porušena zákonná povinnosti státu a mezi škodou a porušením povinnosti existuje příčinná souvislost,“ popsal Pelikán.

Ktakovému případu by mohlo dojít například učlověka, který by si vzal kvůli nutnosti platit sociální služby půjčku. Úroky by pak mohl jako škodu vymáhat postátu.

Někteří lidé možnost soudního sporu zvažují. „Soudně bránit se rozhodně nebojím. Vpřípadě, že vdohledné době nebude žádost mé maminky vyřízena, zvážím stížnost na ministerstvo a následné právní kroky,“ řekl Jaroslav Šmíd, jehož matka žádá opříspěvek na bezmocnost osm měsíců vPraze4.

Případných žalob se ale MPSV neobává. „Zdůrazňuji, že všem žadatelům bude příspěvek vpřípadě přiznání vyplacen zpětně.Vdohledné době očekáváme významné zlepšení situace. Ke stabilizace vcelé republice dojde během několika týdnů, vPraze několika měsíců,“ dodal mluvčí MPSV Sezemský.

Jak ale upozorňují psychologové a terapeuti, čekání může mít ijiné následky. Spolu sreformami systému sociální péče a zdravotnictví může prodlužování výplaty peněz sociální dávky vést kpsychickým obtížím.

„Průtahy ve vyřizování žádostí mohou vést kbezradnosti, kdy člověk zahořkne, vnímá svět jako nepřátelské, arogantní prostředí, které je apatické vůči jeho problémům. Neustálé změny vbyrokratickém postupu a reformy mohou na člověka působit až destruktivním způsobem. To znamená, že to může probudit panické stavy, deprese a vkrajním případě mohou problémy vyústit až vsebevraždu. Samozřejmě jde osouhru více okolností,“ popsal možné vlivy psychoterapeut Lukáš Králíček, který pracuje se seniory.

„Každý je na tom jinak. Někdo se situací vyrovná, někdo čeká na každou korunu jako na smilování. Nesporně ale jde oselhání byrokratického aparátu, které může vést vsituaci permanentního zdražování všeho ke ztrátě důvěry ve stát. Nemůžeme se pak divit, že tolik lidí upadá do stavu pasivity,“ uvedl psycholog Slavomír Hubálek.

Na nedostatek posudkových lékařů vPraze upozornil Deník vúterý 15.ledna.

15.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT