Mezi pacienty pražských nemocnic zatím nemusí vládnout panika. Péče o jejich zdraví zřejmě nebude k prvnímu dubnu nijak zásadně omezena a už vůbec ne ohrožena.

K protestní akci Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK – SČL) s názvem Děkujeme, odcházíme se v hlavním městě připojilo v přepočtu mnohem méně lékařů než v ostatních krajích republiky.

Ředitelé fakultních nemocničních zařízení dokonce tvrdí, že někteří jejich zaměstnanci začínají podané výpovědi stahovat. To ovšem důrazně popírají odbory. Zároveň ale přiznávají, že jejich výzva se v hlavním městě setkala s vůbec nejmenší odezvou.

Do začátku tohoto týdne avizovalo výpovědí podporu odborové akci zhruba 540 lékařů – vesměs zaměstnanců sedmi pražských nemocnic, přímo řízených ministerstvem zdravotnictví. Jinými slovy, o odchodu uvažuje každý sedmý z celkového počtu bezmála 4200 lékařů. To je například v porovnání s Vysočinou, kde hrozí odchodem více než 60 procent nemocničních lékařů, číslo povzbudivé zejména pro pacienty.

Zatím. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek totiž vzkázal, že počet výpovědí v Praze ještě pravděpodobně poroste. Jeho samotného údajně v minulých dnech kontaktovali lékaři, kteří stále vážně uvažují o tomto zásadním kroku. Předseda LOK – SČL Martin Engel slíbil podat bližší informace a přesná čísla na dnešní tiskové konferenci.

Pacienti nemají obavy

Mezi pacienty oslovenými Deníkem nevzbuzuje blížící se termín konce výpovědních lhůt lékařů větší obavy.

„Domnívám se, že nakonec neodejdou. Je to jen forma nátlaku. Musím ovšem říci, že zcela legitimní,“ sdělil například Josef Dvořák z Břevnova, který se dlouhodobě, nyní již ambulantně, léčí v Motole.

Jinak se ale na věc dívá dcera pacientky neurologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), která si nepřála být jmenována.

„Pokud skutečně neurologické oddělení VFN opustí sedmdesát procent specialistů, pak nevím, co si počneme. Nepřipouštím si, že by péče vůbec mohla být omezena, ale co když se to skutečně stane? Ministerstvo by mělo konat a vyjít vstříc požadavkům lékařů. Zatím mám pocit, že se to vůbec neřeší,“ řekla Deníku s patrnou tísní v hlase.

I ona, možná paradoxně, lékaře ve snaze přiblížit se platům svých západoevropských kolegů podporuje. Podle průzkumu veřejného mínění, zpracovaného agenturou SANEP na reprezentativním vzorku 10208 dotázaných, ale podpora lékařského protestu mezi populací klesá.

Podpora lékařů klesá

„Zatímco na jaře loňského roku podporovaly lékaře čtyři pětiny lidí, nyní je to jen necelá třetina,“ uvádí sociologové ze SANEP. Za pokles podpory podle nich může změna pohledu na protestní akci.

Lékaři podle většiny dotazovaných zneužívají toho, že jejich hromadným odchodem může zkolabovat řada nemocničních zařízení.

Primátor chce dohodu s ministrem

V Praze se tak ale zřejmě nestane. Podle primátora Bohuslava Svobody ale není možné situaci podceňovat. Na příští úterý svolal schůzku s řediteli pražských nemocnic, na které přislíbil účast i ministr Leoš Heger, který se včera dohodl na případné výpomoci i se Sdružením praktických lékařů. Kulatým stolem chce Svoboda zprostředkovat dohodu o vzájemné kooperaci mezi nemocnicemi v případě nutnosti. Půjde především o již zmiňovanou neurologii. Právě neurologů totiž hodlá odejít nejvíce.

„S dostatečným předstihem mapuji situaci a analyzuji možná rizika pro dostupnost akutní péče pro obyvatele Prahy a regionů, kterým pražská zdravotnická zařízení poskytují péči,“ ujistil primátor.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman po jednání s primátorem vzkázal, že už existuje dohoda o zajištění akutních neurologických případů.

„V naší nemocnici jednotku intenzivní péče (JIP) neurologie převezme Klinika anestezie a resuscitace. „V případě potřeby vypomůžeme i my,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Dále uvedl, že s ovlivněním kvality a dostupnosti v Motole nepočítá. „U nás pracuje 1100 lékařů a výpověď zatím podalo pětapadesát. Situace se ale mění každou hodinu,“ poznamenal Ludvík. Podle představené prezentace se už 14 lékařů motolské nemocnice rozhodlo vzít svou výpověď zpět. Nejvíce výpovědí dosud podali lékaři ve FN Na Bulovce, Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (viz. infoblok).

Zpráva magistrátu přitom uvádí, že průměrné mzdy lékařů v nemocnicích vzrostly mezi lety 2008 a 2009 o 6 procent, tedy o dvě procenta více v porovnání s celorepublikovým průměrem.

Výpovědi lékařů k 5. 1. 2011

Název nemocničního zařízení: Počet výpovědí Výpovědi vzaté
celkem: zpět:

Fakultní nemocnice na Bulovce 181 0
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou 101 0
Nemocnice Královské Vinohrady 87 0
Fakultní nemocnice v Motole 55 14
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 102 0
Ústřední vojenská nemocnice Praha 0 0
Nemocnice svatého Karla Boromejského 13 0
Nemocnice Na Františku 0 0