Kolektorovou síť pod metropolí, která se svou délkou 90 kilometrů patří mezi nejdelší na světě, si mohou Pražané prohlédnout po čtyřech turistických trasách.

Prohlídky jsou určené hlavně pro skupiny o maximálně šestnácti lidech, ale od září budou mít větší šanci zhlédnout technický unikát i jednotlivci. Ti se totiž do tunelů v centru, ve kterých jsou uloženy různé inženýrské sítě včetně elektrických i jiných kabelů, plynovodů či vodovodů, dostanou v současnosti jen první středu v měsíci. Skupinám lze přitom umožnit po dohodě sedm prohlídek týdně.

„V průběhu září chceme umožnit jednotlivcům vstup do podzemí minimálně dvakrát či třikrát za měsíc,“ uvedla Dana Janečková ze společnosti Kolektory Praha.

Převýšení desítky metrů

Tento krok podporuje i primátor Pavel Bém. Více lidí se tak podle něj může seznámit se soustavou, kterou Praze závidí i řada evropských měst. „Zdejší kolektory umožňují bezproblémový rozvoj centra metropole. Dodávky vody, elektřiny i jiných médií se tak stávají mnohem stabilnější a případné opravy daleko rychlejší,“ uvedl.

Turisty nečeká v kolektorech jen dlouhá procházka v chodbách plných kabelů a potrubí. Zažijí také, co se děje při poplachu a ohni, nebo jak funguje spojení s dispečinkem. A ti, kteří budou mít chuť, se při prohlídce projedou speciálním vláčkem taženým důlní lokomotivou.

Na několika místech trasy musí lidé šplhat či sestupovat po žebřících. Pro někoho to může být docela náročný fyzický úkol, vždyť nejhlouběji položený kolektor leží ve hloubce 45 metrů pod zemí.

„Návštěvníky před prohlídkou varujeme, že mohou mít problémy, pokud trpí klaustrofobií či závratí. Pár jedinců se už na trase zaseklo a dalo nám dost velký problém je přemluvit v pokračování,“ usmál se provozní ředitel společnosti Kolektory Praha Zdeněk Bláha.

Historie i současnost

Oprohlídku kolektorového podzemí je v Praze velký zájem. I když musí zájemci zaplatit za prohlídku tři sta korun, od spuštění projektu na konci minulého roku se do kolektorů podívaly stovky lidí.

Všechny trasy prohlídky začínají na Senovážném náměstí. Dá se dojít do Vodičkovy a Celetné ulice, ale také pod Slovanský dům či až k Novoměstské radnici na Karlově náměstí. V podzemí lze strávit 1,5 až 2,5 hodiny. „Během prohlídky jsem se dozvěděl zajímavá historická fakta, ale víc mě potěšilo povídání o současném provozu a také plánech do budoucna,“ řekl Petr Rákosník, který se prohlídky nedávno zúčastnil.

Zájemci o návštěvu pražského technického podzemí se mohou dozvědět podrobnosti na telefonním čísle 272 184 402 či internetových stránkách www.kolektory.cz.

Prohlídka technického podzemí

Trasa A

Nenáročná a nejkratší trasa je vhodná pro méně zdatné turisty s možností svezení důlní lokomotivou. Vstup do kolektoru je na Senovážném náměstí. Prohlídka vede kolektorem ve směru k Ovocnému trhu a zpět. Délka trasy 900 m, max. hloubka 30 m, čas prohlídky 1,5 hod.

Trasa B

Nově vybudovaný kolektor, vybavený nejmodernějším technickým zařízením, určený pro techniky a odbornou veřejnost. Délka trasy 1,3 km, čas prohlídky 1,5 hod., hloubka 15 až 20 metrů.

Trasa C

Trasa částečně vede i pod historickým jádrem, patří k fyzicky náročnějším, část je možné jet důlní lokomotivou. Délka trasy je 1,2 km, čas prohlídky 2 hod., max. hloubka 30 m, nutno zdolat 7 žebříků.

Trasa D

Atraktivní trasa s velkým počtem technických zajímavostí, fyzicky nejnáročnější. Je možnost svézt se část trasy důlní lokomotivou. Délka trasy je 1 km, čas prohlídky 2 hod., max. hloubka 30 m, nutno zdolat 7 žebříků.