Čtyřiatřicetiletý dělník utrpěl poranění třísel a tržnou ránu na hlavě, jeho mladší kolega má pohmožděné obě kolena. Podle strážníků ze sousední budovy městské policie měli oba muži obrovské štěstí. „Ta rána byla tak silná, že rozezvučela sousední barák. Ihned jsem vyběhla na ulici a na trávníku před domem jsem viděla ležet dva muže. Jednomu z nich tekla krev u rozkro-ku, tak jsem se podívala jestli nemá přeříznutou hlavní tepnu. To naštěstí neměl, tak jsem mu ránu přikryla bandáží. Ten druhý mělo ošklivě poraněná kolena,“ řekla Milena Radilová, která v zápětí po pádu přispěchala oběma dělníkům na pomoc. Další strážníci mužům přivolali záchranku. Oba byli posléze převezeni do Fakultních nemocnic na Bulovku respektive na Vinohrady.

V pronajímání a používání plošin je nepořádek

Podle zjištění Deníku v České republice neexistuje žádná instituce, která by evidovala úrazy na pracovních plošinách nebo vydávala povolení k jejich používání. V zemi nikdo plošiny ne-vyrábí, všechny jsou ze zahraničí a zde je pronajímají soukromé společnosti, které mají přesné instrukce na jejich používání a školení. Žádný zákon nenakazuje držení nějakých certifikátů či povolení. „Naší povinností je zákazníky podrobně proškolit k používání plošin. Potom s nimi uzavřeme pronájemní smlou-vu, kde je školení přesně popsáno včetně rizik při nedodržování pracovních předpisů,“ sdělil Michal Banar ze společnosti pra-covní plošiny Praha, podle kterého je drtivá většina úrazů způsobena chybou lidí, kteří na ní pracují, nebo jí montují. „Plošiny jsou někdy přetěžovány a špatně uchyceny,“ vyjmenoval hlavní příčiny úrazů Banar. Riziko úrazu snižuje dvojí jištění proti prasknutí nosných lan.

Co bylo příčinou pádu téměř dvacet let staré plošiny v Kobylisích vyšetřuje policie České republiky. Přivolaný soudní znalec včera nechtěl o možných důvodech neštěstí spekulovat.