Letos dala městská část na opravy Střelnice zhruba 330 tisíc korun. Téměř dvě třetiny padly na nový pietní kříž. Původní dřevěný byl odstraněn na jaře, protože hnil. Místo něj radnice vztyčila kříž z kovu.

Málo peněz

Kromě toho se pietní místo dočkalo opraveného podchodu, dopravního značení nebo podstavce plastiky ženy. Celou rekonstrukci sama Praha 8 ale těžko zaplatí. „Takovou investici si z našeho rozpočtu nemůžeme dovolit. Proto bychom byli rádi, kdyby na péči o národní kulturní památku přispěl kromě Prahy 8 i někdo jiný – magistrát, ministerstvo kultury či armáda,“ řekla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Z magistrátu na opravy peníze v dohledné době nepůjdou.

„Nevím o tom, že by byly na opravu památníku v Kobylisích peníze z rozpočtu hlavního města vyčleněny. Možnost je získat tu ale samozřejmě je,“ uvedl vedoucí odboru kultury a památkové péče magistrátu Jan Kněžínek.

V říjnu radní Prahy zvýšili roční příspěvek na provoz

Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici. Ministerstva: programy existují Peníze na rekonstrukci střelnice nikdo nechtěl ani od ministerstva obrany.

„Resort obrany doposud neposkytoval žádnou finanční částku na tento památník, ani o dotaci nebyl požádán. Žádat by musel majitel památníku,“ uvedla za úřad Jana Zechmeisterová.

Jenže právě to je problém. K památníku se nikdo nehlásí. Podle Prahy 8 není jasné, komu patří. Vlastníkem je pravděpodobně magistrát, ovšem kvůli několika převodům to ale není jisté. Pokud by byly majetkové vztahy vyjasněny, peníze by mohlo dát i ministerstvo kultury.

„Bylo by možné poskytnout příspěvek v rámci havarijního programu, žádosti se budou shromažďovat u Národního památkového ústavu do 28. února 2008. Další možností je program záchrany architektonického dědictví, ale až na rok 2009. Žádosti se předkládají vždy rok předem,“ informovala mluvčí ministerstva Marcela Žižková. Podle ministerstva kultury však dosud není známo, že by Praha 8 požádala o dotaci.

Podle magistrátu jsou možné žádosti o příspěvky a granty v rukou Prahy 8, která památník správuje.

„Magistrát od správce nebyl zatím o příspěvek požádán, ani sám v minulosti o příspěvek nikoho nežádal,“ dodala za tiskový odbor magistrátu Eva Kubátová.