Před nedávnem se pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyfotil na jedné z náplavek a v ruce držel kelímek z limitované kolekce designových vratných kelímků od Nikoly Logosové, které nahradily plastové či skleněné půllitry. „Ilustrace na kelímcích ztvárňují typické náplavkové motivy: kobky, labutě, přívoz nebo tramvaje na nábřeží,“ popsal Hřib a dodal, že se podle jeho názoru povedly. Primátor si prohlédl také práce na rekonstrukci náplavkových kobek, které podle Hřiba získají „novou neotřelou podobu“.

O pár dní později magistrát ozmámil, že v rámci revitalizace a rozvoje pražských náplavek hlavní město našlo na základě výběrového řízení provozovatele jednotlivých kobek. Pouze pro kobky 1 a 2 bude vyhlášen nový tendr, protože zde byl pouze jeden uchazeč, který se stejným konceptem získal jinou kobku. „Na Rašínově nábřeží bude v kobce číslo 5 nová kavárna pro veřejnost. V kobce číslo 8, 10 a 12 na Hořejším nábřeží se již brzy budou moci lidé těšit na zcela nové ateliéry a kavárnu,“ přiblížil mluvčí Vít Hofman.

Konkrétně bude kobku číslo 5 provozovat Tiskárna na vzduchu, která má stejnojmennou provozovnu ve Stromovce. „Chceme se zaměřit na téma udržitelnosti a zero waste,“ řekla mluvčí podniku Dominika Antonie Skálová. Od září je naplánován zkušební provoz a kavárna bude postupně rozšiřovat aktivity. Podle mluvčí Skálové čeká na návštěvníky řada přednášek a workshopů s ekologickou náplní.

Aby si zde vybral úplně každý

Kobku číslo 12 na Hořejším nábřeží získala společnost ŠAFY production s.r.o., eventová agentura působící v Česku a na Slovensku zde vytvoří ateliér. Zbylé dvě kobky na Hořejším nábřeží budou podle magistrátu provozovat fyzické osoby a vznikne zde další kavárna a ateliér s moderní řemeslnou dílnou.

„Hlavním kritériem pro hodnocení předložených návrhů byla obsahová kvalita záměru a jeho soulad s celkovou koncepcí pražských náplavek. I proto přihlížíme k tomu, aby se od sebe jednotlivé kobky lišily a pro veřejnost zde vznikly rozdílné prostory, které budou sloužit co nejširší veřejnosti a vybral si zde úplně každý,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Nájemci podle Blesk.cz získali smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou šest měsíců. „Město tak bude mít čas zhodnotit fungování provozu a případně vypovědět smlouvu na další sezonu,“ vysvětlil radní Chabr. Do výběrového řízení se nemusely hlásit podniky, které na Náplavce působily dříve - to se týká například Bajkazylu, oblíbeného kulturního prostoru s barem. Bajkazyl však stejně jako Avoid Gallery nebo Galerie Nábřeží bude platit vyšší nájem.

„Zároveň se na Hořejší nábřeží dostane díky výpůjční smlouvě i pobočka městské knihovny zamýšlená jako komunitní kobka se zajímavým obsahem rozšiřujícím běžné služby knihovny,“ popsal kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko ze správcovské firmy Trade Centre Praha. Obnova kobek probíhá podle architektonického návrhu Petra Jandy a studia Brainwork.

Na konci července dostanou kobky skleněné čočky

Na poslední červencové dny je plánováno osazení kobek skleněnými čočkami a během srpna budou prostory postupně předány provozovatelům, kteří si vnitřek mohou zařídit podle svých představ. Je tedy možné, že některé podniky stihnou fungovat ještě o prázdninách. 

Samotná rekonstrukce kobek přišla hlavní město na více než 110 milionů korun. Celkové náklady se pohybují podle radního Chabra okolo 300 až 400 milionů korun. Praha plánuje u Vltavy vybudovat také říční lázně. Stavba by mohla začít v roce 2021. Ještě dříve by mělo v rámci další fáze revitalizace přibýt servisní plavidlo pro lodě. Magistrát také na pražských náplavkách zakázal reprodukovanou hudbu kvůli rušení nočního klidu. „Věříme, že jde o dobrý kompromis pro všechny,“ napsal primátor Hřib na své facebookové stránce.