Koalice TOP 09, ANO, STAN a KDU-ČSL se kvůli nespokojenosti rozhodla dál vládnout bez zelených. Stále má většinu v zastupitelstvu. Bouřlivé schůze se zúčastnila řada občanů, kteří s odchodem zelených nesouhlasí.

„Koaliční partneři v čele s TOP 09 se rozhodli spolupráci s třetím nejsilnějším klubem ukončit, a to bez předchozího jednání o výhradách k naší práci," uvedla odvolaná místostarostka Kolínská. „Nečekaný krok si vysvětlujeme tak, že se chystají rozhodnutí v oblasti hospodaření, u kterých by zelení byli na obtíž," doplnila.

„Tím, že někdo dostane nějaké procento hlasů ve volbách, nevzniká automaticky nárok na místa v radě. Je to o dohodě, ne o právu," řekl starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Důvody nechtěl při jednání zastupitelů rozebírat.

Dlouhodobá nespokojenost

„Důvody jsou jasné, nebudu je tady rozpitvávat. Je to dlouhodobá nespokojenost s prací radních za Stranu zelených," uvedl. „Rozhodli jsme se tak s ne úplně lehkým srdcem, ale to rozhodnutí bylo jednomyslné," doplnil.

Změna ve vedení radnice zároveň přinese změnu v rozdělení gescí. O těch bude rozhodovat rada městské části na svém mimořádném jednání v pondělí 30. listopadu.

Volby v šesté městské části vyhrála loni TOP 09 před ANO. Třetí příčku se stejným počtem mandátů obsadily SZ a ODS. Čtyřčlenná koalice bude mít v zastupitelstvu 26 mandátů z celkových 45 křesel, předchozí svazek měl převahu 32 hlasů.