O svolání zastupitelstva požádali zastupitelé za ČSSD, Stranu zelených (SZ), část KSČM a někteří nezařazení zastupitelé. „Všechno nasvědčuje tomu, že jde o snahu odvolat současnou radu," řekl ČTK místostarosta Prahy 8 a předseda klubu ODS Ondřej Gros. Podle některých koaličních zastupitelů se nehraje pouze o vedení místní radnice, ale také o to, jak silnou podporu bude mít mezi oblastními buňkami primátor.

Čtěte také: Modré zóny: zaplatíme, přesto nezaparkujeme, obávají se řidiči

„Jsem optimista. Věřím, že to přežijeme. Nechceme totiž předat solidně fungující radnici Rathovým mužům ze středočeského operačního programu pro eurodotace ani šedým eminencím spojeným s ODS z jiných městských částí," poznamenal Gros. Dva zastupitelé ČSSD totiž pracují ve vysokých pozicích v regionálním operačním programu Střední Čechy, který je spojen s úplatkářskou kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

„Koalice ztratila většinu. Jsme zvědaví, jak to chce řešit," řekl zastupitel Petr Vilgus (SZ). Podle něj zelení současnou koalici nepodporují a žádají změny ve fungování úřadu, zejména v otevřenosti radnice vůči občanům. „Takových změn však zkostnatělá ODS v Praze 8 není schopná, a proto se domníváme, že tato strana patří minimálně na jedno volební období do opozice. Zelení v Praze 8 rádi pomohou ODS vydat se na tuto očistnou cestu," dodal Vilgus. Zelení také už v polovině října přijali usnesení, že jsou ochotni se podílet na nové koalici v Praze 8 a usednout v radě. Do vedení městské části se zelení nedávno dostali také v Praze 10, která je spojována s vlivným pražským podnikatelem a členem ODS Tomášem Hrdličkou. V desátém obvodu se zástupkyní starosty Milana Richtra (ODS) stala Vilgusova partnerka Ivana Cabrnochová.

Koalice měla v zastupitelstvu 24 hlasů

Koaliční ODS a TOP 09 měly dosud v 45členném zastupitelstvu 24 hlasů. Klub ODS ale podle informací opustila zastupitelka Petra Tůmová, která vstoupila do Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ). ODS podle některých spekulací nemůže počítat ani s podporou své zastupitelky Marty Palounkové, manželky vlivného podnikatele Ondřeje Palounka, který působí v ODS v Praze 4. Zastupitelem a neplaceným radním v Praze 8 je také náměstek primátora Josef Nosek (ODS), se kterým se ale tamější buňka občanských demokratů názorově rozešla. Zatímco ODS v Praze 8 dlouhodobě podporuje pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS), Nosek má s primátorem spory.

ODS se snaží loajalitu svých zastupitelů udržet alespoň usnesením z poloviny října, které zastupitele zavazuje hlasovat proti jakýmkoliv snahám o odvolání jakéhokoliv člena rady. Výjimkou je případ, že by sám radní porušil toto usnesení. „Bohužel, čelíme nevybíravým snahám o přetahování zastupitelů," dodal k usnesení Gros.