Povolební vyjednávání v hlavním městě stále více přestává být pouze záležitostí Prahy samotné. To jen dokazuje, jak moc jde o to, ovládnout magistrát. Naposledy se dostal do hry i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Přitom čerstvě po volbách skoro každý tvrdil, že vše je v rukách pražské organizace.

Naneštěstí to, že se do povolební situace v metropoli vkládá stále více lidí, neznamená, že by se jednání nějak vyjasnila. Spíše naopak. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek o víkendu nařkl pražského lídra ODS Bohuslava Svobodu ze lži a bude od něj žádat veřejnou omluvu. Svoboda podle něj lhal, když v rozhovoru pro Lidové noviny označil za překážku pražské koalice s TOP 09 návrh nového rozpočtového určení daní, který by prý mohl připravit Prahu až o 14 miliard.

„Toto tvrzení je naprosto nepravdivé,“ napsal poté Kalousek v oficiálním prohlášení.

Chce narušit jednání

Lídr občanských demokratů Svoboda uvedl, že Kalousek se snaží koaliční jednání narušit a zajistit, aby TOP 09 získala nad ODS převahu. „Nedovedu se k tomu v tuto chvíli vyjádřit, jeho (Kalouskovo) stanovisko neznám,“ řekl kandidát ODS na primátora.

Kalousek uvedl, že neexistuje žádný relevantní návrh ministerstva financí, v němž by úřad zákon o rozpočtovém určení daní s takovými dopady pro Prahu připravoval k projednání ve vládě. „Jako ministr financí hájící dobré jméno vlády i svého úřadu požádám pana docenta Svobodu písemně, aby se za svá nepravdivá tvrzení veřejně omluvil,“ napsal dále Kalousek.

Svoboda se v rozhovoru pro deník vyjadřuje k pražskému vyjednávání mezi ODS a TOP 09. To po nedávné roztržce obou stran vázne a podle zástupců ODS není šance na vznik pravicové radnice ani padesátiprocentní. „Získat nějaký program od topky je obtížné, protože dlouho žádný neměli. A že je těžká shoda u rozpočtového určení daní, kde oni jsou vázáni Starosty a kde by ta změna Praze vzala 13, 14 miliard,“ řekl.

Lze předpokládat, že ani tento týden vyjednávání neskončí. Rozhodně nebude podepsána koaliční dohoda, protože strany čekají také na to, jak rozhodne Městský soud, u něhož byly volby napadeny.

Patnáct stížností na volby

Stížností padlo v Praze celkem 15, když ve třech případech už soud stížnost projednal. Ani v jednom případě zatím nevyhověl.

V pátek odmítl návrh na neplatnost voleb do zastupitelstva Prahy 5 a zamítl návrh na neplatnost voleb do zastupitelstva čtvrté městské části.

Návrh na neplatnost voleb do zastupitelstva páté městské části soudní senát odmítl s tím, že byl podán pozdě. Žalobce jej sice poslal poštou 29. října, k soudu ale dorazil až 1. listopadu, tedy po uplynutí lhůty. Návrh zpochybňoval volební výsledek v jednom z okrsků Prahy 5. Žalobci se totiž zdálo divné, že zde sociální demokraté získali pouze 2,86 procenta hlasů.

V Praze 4 navrhovatel namítal, že stávající starosta čtvrté městské části Pavel Horálek (ODS) rozeslal dopis, který byl doručen lidem den před volbami. Také se mu nelíbilo, že blízko místa konání voleb v Táborské ulici stál "velký čtyřhran" s fotografiemi kandidátů ODS, a další poutače jiných politických stran.

Soud upozornil na to, že v případě dopisu nebyl porušen zákon o volbách do zastupitelstev, protože norma zakazuje volební agitaci a propagaci v den voleb. Dopis však byl lidem doručen již o den dříve.

U "čtyřhranu" zase senát v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že jelikož byl na místě již několik týdnů před volbami, voliči jej znali a v blízkosti byly i další poutače jiných stran, neměl "žádný vliv na výsledek voleb a preferenci voličů k volbě jednotlivých politických stran".

LUKÁŠ MAREK A ČTK