„Z některých buněk pražské ODS zaznívá názor, že občanští demokraté by měli ukončit vyjednávání s TOP 09 o možné koalici na pražské radnici,“ řekl předseda ODS v Praze Boris Šťastný.

Členové ODS tak reagují na úterní vyjádření TOP 09, která vyslovila podezření, že pražští občanští demokraté jednají ve prospěch „dosavadního kartelu moci“ podnikatelů napojených na ODS a ČSSD. O dalším postupu při jednání s TOP 09 mají členové regionální rady a klubu zastupitelů ODS diskutovat ve čtvrtek.

„Z členské základny dostávám řadu SMS a emailů. Krok TOP 09 je zaskočil," řekl dále Šťastný. Podle něj se mezi reakcemi objevuje i názor, že ODS by měla jednání s TOP 09 ukončit. Šťastný prohlásil, že má na věc svůj názor, ale nechce jej zveřejňovat. „Musíme se o tom poradit a vyslechnout zástupce všech 15 oblastí," dodal. Pro Hospodářské noviny ale uvedl, že TOP 09 udělala v úterý velký krok k tomu, aby na pražské radnici skončila v opozici.

Šťastný soudí, že pražská ODS učinila v minulých dnech řadu vstřícných kroků, které měly umožnit další jednání s TOP 09. Regionální rada a klub zastupitelů v pondělí rozhodly, že ODS bude v následujících dnech jednat výhradně s TOP 09. „Lídr Bohuslav Svoboda také přišel se seznamem nových lidí do vedení města," připomněl Šťastný.

Starosta Prahy 10: Milan Richter

Staré tváře ale tak zcela z veřejného dění nezmizely. V Praze 10 se totiž nejspíš stane starostou dosavadní náměstek primátora Milan Richter, který tuto funkci zastával již před čtyřmi lety. Na magistrátu se Richter neblaze zapsal zejména změnou grantů pro pražská divadla, ale za kontroverzní byla označována i jeho některá předchozí rozhodnutí na „desítce“.

V Praze 10, kde volební výsledky dávaly první šanci koalici ODS s 11 a TOP 09 s desíti zastupiteli, bude nakonec opět vládnout koalice občanských a sociálních demokratů. ODS, která je vítězem voleb, získá křeslo starosty – podle informací deníku je zvolení Richtera téměř jisté – a dva místostarosty, stejně jako ČSSD. V devítimístné radě bude mít ODS pět křesel, ČSSD čtyři.

Nové uplatnění se našlo i pro dalšího dosavadního náměstka primátora za ODS Pavla Klegu. Ten by mohl usednout v radě městské části Praha 15. Tamní aktivisté z Koalice občanských sdružení Trojmezí v tom vidí další nedobré znamení pro osud této ekologicky významné lokality na pomezí městských částí Prahy 10,11 a 15.

Redakce PD a ČTK