Jediný, kdo se své funkce hodlá vzdát, je místostarosta Prahy 4 Michal Hroza, který obsadí křeslo radního pro infrastrukturu. „Voličům jsem slíbil, že nebudu kumulovat dvě uvolněné, tedy placené funkce, a svůj slib dodržím. Takže své funkce místostarosty na Praze 4 se vzdám a budu se naplno věnovat práci na magistrátu,“ uvedl.

Jeho stranický kolega Jiří Pospíšil, který se má stát náměstkem pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči, si svou funkci europoslance ponechá.

„Jsem přesvědčen, že v dnešní on-line době budu své povinnosti vykonávat plnohodnotně. Nechám si pouze plat europoslance (ten činí 9500 eur - zhruba 225 tisíc korun měsíčně, pozn. red.). Funkci v městské radě budu vykonávat jako neuvolněný člen, tedy pouze za odměnu, kterou plánuji využít jako sponzorské dary pro útulky v Česku. Jsem moc rád, že budu moci pomoci českým útulkům, na které také dolehla energetická krize,“ uvedl na dotaz Deníku, zda v situaci nevidí střet zájmu a dodal, že pokud se stane náměstkem pro kulturu, vzdá se funkce předsedy správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. Ta totiž na svou činnost čerpá mimo jiné i příspěvky města.

Koaliční jednání pražského Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Piráty a STAN, 23. ledna 2023, Praha.
Zástupci Spolu, Pirátů a STAN dokončili koaliční smlouvu. Čekají na schválení

Současně na dvou židlích chce usednout starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. I ona v kumulaci funkcí problém nevidí.

„Praha 2 je stabilní městská část a jako její starostka si ji přesně takto přeji i zachovat. Určitě nebudu přistupovat k žádným krokům, které bych předem nepředjednala a důkladně neprodiskutovala jak se stranickými kolegy, tak i s koaličními partnery. Chvíli to potrvá, ale určitě k nějakém řešení dojdeme tak, abych nic nešidila,“ sdělila s tím, že v pražské radě bude mít na starosti sociální oblast, ve které se dlouhodobě profiluje. Dále bude mít na starosti zdravotnictví a bydlení.

A konečně poslanec a kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda (ODS) v případě zvolení do čela metropole zůstane i ve Sněmovně. Zda opustí funkce, které v dolní komoře Parlamentu zastává, se rozhodne po diskusi s kolegy. „Synergii s poslaneckým mandátem vnímám jako jedinečný přínos pro Prahu. Díky tomu budu moci prosazovat zákony pro Prahu, jichž jsme nově garantem, a které hlavní město bezpodmínečně potřebuje,“ reagoval na dotazy Deníku.

Piráti souběh funkcí dlouhodobě kritizují

Podle lídra pražský Pirátů je interní věcí každé strany, aby si kumulaci funkcí obhájila před svými voliči. „Piráti budou mít jako jediní ve vedení Prahy všechny radní na plný úvazek. Jako pirátského politika mě těší, že jdeme příkladem. Jinak mě mrzí, že to dávno není standardem,“ uvedl na sociálních sítích Zdeněk Hřib, který už dříve připomněl, že se sám v roce 2018 po zvolení primátorem vzdal působení ve správní radě VZP.

Bohuslav Svoboda na zasedání zastupitelstva.
Kandidát na primátora Bohuslav Svoboda v případě zvolení ze Sněmovny neodejde

Vyjednávání o složení rady trvalo od loňských zářijových voleb. Komplikací nastalo hned několik. Jednou z nich bylo vytvoření Aliance stability složené z Pirátů a Prahy Sobě. Zvrat nastal až v půlce ledna, kdy vítězná koalice SPOLU nabídla Pirátům a STAN většinu v radě. Piráti následně z Aliance stability vystoupili. Vznikne tak koalice na vládním půdorysu, o kterou koalice SPOLU od začátku usilovala.

V jedenáctičlenné radě budou mít tři místa ODS, dvě TOP 09, čtyři Piráti a dva STAN. Lidovci se podle současného návrhu koaliční dohody přímo do rady nedostanou.