Na jednání byla přizvána asi dvacítka starostů, ti po několika hodinách odešli, aniž by se začalo o změnách jednat. Postup rady kritizuje opozice.

Materiály předkládá Stropnický neúspěšně již asi tři měsíce, přičemž je již projednaly radnice, Institut plánování a rozvoje i magistrátní výbory a komise. Změny se týkají navyšování tzv. koeficientů zástavby, které stavebníkům umožní postavit vyšší dům. Schválením některých z nich by město začalo změny zpracovávat, jiné materiály je měly naopak definitivně zamítnout. Zahájení zpracování změny ještě neznamená její schválení.

Spor tkví podle Stropnického v tom, kdy má město zjišťovat, zda je ta která změna ve veřejném zájmu. ČSSD prý zastává názor, že má město rozpracovat všechny změny a teprve při jejich projednávání se rozhodnout, zda je schválí, či ne. „Můj názor je, že nejdřív má být určeno, zda jsou vůbec ve veřejném zájmu, pak teprve zahájit jejich pořizování," řekl Stropnický. Koalice si podle něj musí ujasnit, kterou z těchto dvou cest chce jít, proto materiály stáhl.

Navrhované dokumenty Stropnickému radní odmítli schválit již několikrát, naposledy na srpnovém jednání. Mezi nimi tehdy byl kromě změn územního plánu také návrh pražských stavebních předpisů. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tenkrát prosadila svůj návrh, což způsobilo krizi v koalici. Stropnický v úterý řekl, že rada neschvaluje jeho materiály, které mění zavedený systém. „S tím je trochu problém," řekl.

Rozzlobená opozice

Úterní postup rady kritizovala opozice. Starostové totiž čekali na jednání od 9.00 hodin do 13.00 hodin, kdy jim vedení města oznámilo, že změny projednávat nebude. „Rada dnes plivla do tváře starostům," uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík. Předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek na sociální síti označil jednání rady za „nehorázný bordel".

Koaliční krize vznikla poté, když radní na návrh Krnáčové odebrali Stropnickému problematiku stavebních předpisů a Ano a ČSSD požadovaly jeho odvolání. To ale Trojkoalice odmítla. V krizi se ale následně ocitlo i ANO, když zastupitelský klub nevyjádřil Krnáčové podporu a situaci musel uklidňovat šéf hnutí Andrej Babiš.

Celou radu se pak minulý týden neúspěšně pokusila odvolat opozice. Krnáčová zároveň připustila, že by se Stropnickékmu kompetence mohly vrátit. Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.