TOP 09 a ODS chtějí ve čtvrtek nebo v pátek říct, zda v Praze uzavřou koalici. Po úterním jednání obou stran nad návrhem koaliční smlouvy to řekli jejich volební lídři Bohuslav Svoboda (ODS) a Zdeněk Tůma (TOP 09). Podle Svobody šance na spolupráci po dnešním jednání stoupla. Další jednání budou ve čtvrtek, kdy vyjednávači proberou i personální otázky.

Úterní schůzka byla podle obou technického charakteru a jednali pouze o připomínkách týkajících se koaliční smlouvy. O rozporech z minulých dnů se prý nebavili.

„Pracovní část je v zásadě hotová,“ poznamenal Svoboda. „Konečné vyjádření, když se bude dobře dařit, můžeme dát ve čtvrtek nebo v pátek,“ doplnil.

Hádka

Na poslední vzájemné schůzce před týdnem se vyjednávači TOP 09 a ODS pohádali poté, co vedení TOP 09 vyzvalo premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se vložil do jednání. Pražská ODS totiž podle vedení TOP 09 jedná ve prospěch podnikatelských skupin. Občanští demokraté obvinění označili za urážku a odešli z jednání.

Následovalo několik slovních přestřelek, kdy například místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek obvinil lídra ODS Bohuslava Svobodu ze lži. Kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma zároveň Svobodu vyzval, aby o koalici jednali pouze spolu.

Spekulace v zákulisí

Jako o stále pravděpodobnější se ale v pražských politických kuloárech mluví o koalici mezi ODS a ČSSD. Podle spekulací obě strany čekají na rozhodnutí pražského městského soudu o stížnostech na průběh voleb. Pokud volby nezruší, občanští a sociální demokraté údajně poté ohlásí spolupráci.

Spekulacím nahrává několik rozhodnutí vedení stran. Celostranickým předsedům se nepodařilo prosadit usnesení, které by velkou koalici v Praze znemožnilo. V pondělí navíc z vyjednávacího týmu ČSSD odstoupil volební lídr strany Jiří Dienstbier mladší, a to právě na protest proti případné spolupráci mezi ODS a ČSSD.